Baltikumi talendipartnerlus Aafrika riikidega võib pakkuda lahendust IKT sektori tööjõu puudusele Euroopas
Tööjõupuudus Euroopas ei kao üleöö, isegi järjest laialdasemate ümberõppe programmide ja initsiatiivide abiga. Üks võimalik lahendus võib seisneda aga ülemaailmsetes talendipartnerlustes, kirjutab Craig Turp-Balazs portaalis Emerging Europe.
Loe täispikka originaalartiklit siit.
Euroopa tööhõive võrgustiku EURESi andmetel on kvalifitseeritud tööjõu puudus 84 protsendil tegevusaladest vähemalt ühes EL liikmesriigis.
Kõige enam mõjutatud sektorid on ehitus ja inseneeria, tervishoid ning IKT. Spetsialistide puudus Euroopas ei ole lihtsalt statistika, vaid Euroopa Liidu (EL) konkurentsivõimet ohustav nähtus. Nõudlus inseneride, tervishoiutöötajate ja IKT-spetsialistide järele kasvab hüppeliselt.
Kas Euroopa suudab end piisavalt kiiresti asjakohaselt ümber kujundada või jääme vaatama, kuidas tööstusharude areng inimressursi puudumise tõttu pidurdub?
Üks vastus sellele küsimusele võib olla väljaspool ELi: ülemaailmsed partnerlused ja talendivahetuse programmid, mis võimaldavad IKT spetsialistidel õppida ja praktiseerida Euroopa liikmesriikides. Tegemist on reaalsete strateegiatega, mis aitavad siduda valdkondade tippspetsialiste Euroopa tulevikuga.
Kolme Balti riigi Digital Explorers ühisprojekt on juba näidanud, kuidas talendipartnerlus praktikas toimib. Euroopa Komisjoni rahastatud Digital Explorers on viinud Baltikumi ettevõtteid kokku Keenia, Nigeeria ja Armeenia noorte IT-spetsialistidega. Programmi eesmärk on ülemaailmne sidemete loomine, mis annab ettevõttele kvalifitseeritud tööjõudu ja koheseid (äri)tulemusi ning alustavatele IT-spetsialistidele teadmisi ja Euroopas töötamise kogemust, mida oma koduriigis hiljem edukalt ära kasutada.
Ühise mõtteviisiga ökosüsteemid toovad kasu mõlemale
„Digital Explorers on ennekõike tehnoloogiatalentide individuaalsed teekonnad, mis ühendavad meie sarnaseid IKT-ökosüsteeme,“ ütleb Žilvinas Švedkauskas, projekti algatanud Leedu mõttekoja OSMOS tegevdirektor.
Alates Digital Explorers 2 käivitamisest 2023. aastal on käinud mitukümmend Keenia IT-spetsialisti praktikal Baltikumi idufirmades ning koolitatud on rohkem kui sada tulevast tarkvarainseneri Aafrikas, mis on aidanud luua häid töösidemeid kahe ökosüsteemi vahel.
Euroopa jaoks on see uus lähenemisviis väljaspoolt tulevate talentidega tegelemiseks. Švedkauskas juhib tähelepanu laiemale visioonile: inimesed tulevad erialase praktika ja uue kogemuse pärast, kuid jätavad endast maha püsiva partnerluse ettevõtete ja seeläbi ka kogukondade vahel.
Baltikumis on küps idufirmade ökosüsteem - ainuüksi Eestist on tulnud 10 tehnoloogiasektori ükssarvikut. Kuid isegi juba väljakujunenud keskkonnad vajavad värskeid teadmisi. „Baltikumi ökosüsteem on muljetavaldavalt küps ja stabiilne, kuid see peab siiski jätkuvalt kasvama ja uuenema. Siinkohal võiksid globaalsed partnerlussuhted, värsked talendid ja ideed meile kõigile tõesti kasuks tulla,“ jagab Keenia idufirmade ja VKE-de toetajate liidu (ASSEK) tegevjuht Mercy Kimalat oma nägemust.
Samuti leiab Ruben Osioyan, Armeenia teaduse ja tehnoloogia ingelinvestorite võrgustiku (STAN) tegevjuht, et Digital Explorers on „paljulubav algus tulevase arengu jaoks“. Ta näeb, et Armeenia kasvav tehnoloogiasektor saaks õppida Eestilt ja Baltikumilt, kuidas häid ideid tugevaks ekspordiks muuta. Samal ajal võiksid Balti riigid õppida Armeenialt, kuidas väga piiratud ressurssidega innovatsiooni edendada. Selline kahesuunaline tee ongi programmi eesmärk.
Loe täismahus originaalartiklit siit.
Eesti keskendub koostööle Keeniaga
Digital Explorers 2 projekti rakendavad Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) Eestis, Startin.LV Lätis ning OSMOS Leedus. Kolmest partnerriigist keskendub Eesti eelkõige Keeniale, kus ESTDEVil on juba pikaaegne koostöö hariduse, ettevõtluse ning digiarengu valdkonnas.
Taoline Eesti ja Keenia IKT sektorite koostöö näitab, kuidas arengukoostöö projektid on kasulikud kõikidele osapooltele. "Me näeme Keenia IT-spetsialistide potentsiaali tulla Eestisse ja Baltikumi õppima ning seejärel minna tagasi koju, et aidata ehitada IT-sektorit Keenias," ütles Daniel Schaer, Eesti suursaadik Keenias ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.
“Et reageerida kiiresti muutuvale maailmale ja et partnerlus oleks kasulik kõigile osapooltele, peame olema uuenduslikud mitte ainult digiarengus, vaid ka talentide partnerluse arendamisel. See aitab suurendada meie partnerriikide inimeste oskusi ja võimeid. Talendipartnerluse projektid on hariduse ja tööjõu maailma tulevik,” sõnas ESTDEV-i hariduse valdkonna juht Kristi Kulu.
Talendipartnerlus on koostöövorm, kus partnerriikide eksperdid saavad uues keskkonnas oma oskusi täiendada. Üha enam ühendatud maailmas, kus valdkondlikud tööjõu puudujäägid mõjutavad paljusid riike korraga, ei tohiks kõik sidusrühmad töötada üksteise vastu, vaid pigem tegema koostööd, et luua rahvusvahelisi partnerlussuhteid näiteks IKT-oskuste puudujäägi lahendamiseks.
Talendipartnerluse projektid on oma olemuselt "kolmekordse võidu" kontseptsiooniga. Selle projekti puhul tähendab see seda, et nii Eesti, Keenia kui ka projektis osalevad IT-spetsialistid ise saavad sellest kogemusest kasu.
Eesti ettevõtted saavad kasutada Keenia IKT-spetsialistide oskustepagasit, samas saavad nad luua uusi sidemeid Keenia turul ja õppida Keenia kogemustest. Keenia saab kõrgelt kvalifitseeritud ja hästi võrgustunud IT-spetsialistid, kes võivad pärast programmi lõppu tuua Keeniasse uut hingamist ja uusi kogemusi ning aidata kaasa Keenia digiarengule.
Foto: ESTDEV
Seotud artiklid