Skip to content
Vaegnägijale

Keenia digiareng saab inspiratsiooni Eestist

Blogipostitus

ESTDEV Kenya EU

Kokkuvõte

  • ESTDEV-i ja GIZ kööstöö toetab avatud ja sidusa digiühiskonna loomist Keenias
  • Eduka digikoostöö alus on Eesti esindatus Keenias
  • Arengukoostöö Aafrika riikidega toob maksutulu Eesti majandusele
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) viib Keenias ellu 2,4 miljoni euro suurust rahvusvaheliste doonorite toetatud projekti, et edendada riigi digitaliseerimist ning toetada avatud ja sidusa digiühiskonna loomist.

Esimese aastaga on tehtud projekti edukaks elluviimiseks vajalik eeltöö ning loodud head suhted Keenia valitsuse sidusrühmadega.

Keenia digiarengu projekt on osa Euroopa Tiimi Inimkeskse Digitaliseerimise algatusest (TEI), mida juhib Saksamaa arengukoostöö agentuur GIZ Keenia Digiarengu Keskuse kaudu ning mida kaasrahastavad Saksamaa ja Euroopa Liit. 

ESTDEVi roll on projekti elluviimine Keenias. Vastavalt rahastuslepingule GIZ-ga avas ESTDEV Nairobis projektide rakenduskeskuse ning võttis tööle kohalikud koordinaatorid Victoria Nkatha ja Christopher Waweru, kes vastutavad tegevuste eest Keenias. 

Projekti esimese aasta on olnud edukas. Koostöös Keenia School of Government-iga pandi alus digivõimekuse tõstmise koolitusprogrammile, mille raames saavad valitsusametnikud teha koostööd Eesti ettevõtetega, kes on võitnud hanked erinevate projektide elluviimiseks. Näiteks, Eesti IT ettevõte Cybernetica AS loob praegu Keeniasse koosvõimeraamistiku testkeskkonda koos kahe e-teenusega ning Trinidad Wiseman OÜ töötab välja kolm inimkeskse e-teenuse kasutusjuhtumit. Digital Nation OÜ on juba koostanud poliitikasoovitused heade e-valitsemise praktikate jaoks, mis on edastatud Keenia valitsuse sidusrühmadele.

Partnerluse ehitamine Eesti ja Keenia vahel 

Märtsis külastas Tallinna Keenia riigiametnike delegatsioon, mida juhtis Keenia e-kodanike teenuste peadirektor Isaac John Ochieng. Visiidi eesmärk oli tutvuda  Eesti e-riigi toimimisega. 

ESTDEVi rahvusvaheliste IT-projektide juht Triin Kangur märkis, et just see visiit ja vahetu kogemus aitasid Keenia ametikel paremini mõista, mida on võimalik projekti tulemusena saavutada.  

„Visiidi tagasiside oli äärmiselt positiivne. Kindlasti ei ole "koostalitlusvõime raamistik" ja "e-valitsemine" enam tühjad sõnad,“ ütles Kangur.

Kokkuvõttes aitas see õppereis ametnikel paremini mõista Eesti kogemust digimuutuste elluviimisel, millest Keenial oleks tuge oma digiarengu kujundamisel. „Usaldus Eesti kogemuse vastu on suurenenud, sellega koos ka Keenia soov selle initsiatiiviga tegelemiseks,“ kinnitas Nkatha.

ESTDEVi meeskond Nairobis on teinud tugevat tööd usalduse loomiseks, mis võib lõppkokkuvõttes määrata kogu algatuse edu. 

„Suhete loomine ja tugevdamine kohapeal on Keenia kaasamise seisukohalt võtmetähtsusega. Nairobis on ESTDEV-i meeskond on sihikindlalt uksi avanud ja olnud on tegevustes äärmiselt veenev. See on andnud Eestile Keenias eelise ja valitsusasutuste toetuse. See on suur saavutus,“ ütles Nkatha.

Rahvusvaheline koostöö toob tulu Eesti majandusele

Arengukoostöös Keeniaga ja mujal Aafrikas on ESTDEV-i eesmärk töötada eelkõige koos teiste doonoritega, et võimendada Eesti algatusi. 

Eelmise aasta mais avalikustatud ESTDEV-GIZ koostööprojekti kogumaksumus on 2,4 miljonit eurot, millest Eesti panus on 300 000 eurot ja Saksamaa oma 2,1 miljonit eurot.

Selline koostöö tõstab Eesti mõjukust arengukoostöö partnerina Keenias, aga toob ka maksutulu Eesti majandusele,“

Andres Ääremaa, ESTDEV-i digiarengu valdkonna juht

“ESTDEV vastutab kogu 2,4 miljoni rakendamise eest. Hangete kaudu saavad Eesti MTÜ-d, era- ja avaliku sektori ettevõtted ja eksperdid osaleda projekti tegevustes, pakkuda oma oskusi ja teenuseid. ESTDEV-i jaoks on tegemist suurima e-teenuste juurutamisprojektiga Aafrikas. Teeme selle õnnestumiseks tihedat koostööd nii Keenia valitsusasutustega, Euroopa Liidu delegatsiooniga Keenias, rahvusvaheliste doonoritega ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga,” selgitas Andres Ääremaa, ESTDEV-i digiarengu valdkonna juht.

Lisaks on Keenia kasvava ekspordi- ja investeerimispotentsiaaliga riik ning Ida-Aafrika regiooni majanduskeskus. Nendel põhjustel on Keenia ka Eesti jaoks oluline majandus- ja arengukoostöö partner. 

Koostöö fookuses on ka Aafrika Sarve piirkonna stabiilsus, julgeolek ja rohemajanduse teemad, samuti multilateraalne koostöö ja väärtuste edendamine. Eesti strateegilised eesmärgid Aafrikas on kirja pandud Eesti Välisministeeriumi loodud Aafrika strateegias 2020-2030, mis seab eesmärgid süvendatud välispoliitiliseks suhtlemiseks ja koostööks ka Keeniaga.