Skip to content
Vaegnägijale

Keenia riigiametnike visiit Tallinnasse tugevdab Eesti ja Keenia koostööd

Uudis

Kenya delegation in Estonia
Sel nädalal külastab Eestit delegatsioon Keenia riigiametnikke, et tutvuda Eesti e-riigi toimimisega ning tugevdada koostööd Eesti ja Keenia vahel. Delegatsiooni juhib Keenia riiklike e-teenuste juht Isaac John Ochieng.

Keenia inimkeskse digiarengu projekti raames toimuval visiidil võtsid külalisi vastu asutused ja ettevõtted, kelle abil Eesti digiriik on loodud ja kes selle toimimist toetavad. Kui muidu on riigid väga erinevad, on Keenial e-teenuste ja koostalitusvõime loomisel sarnased väljakutsed nagu seda oli Eestil. 

Teiste seas jagasid oma kogemusi ja teadmisi ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Maksu- ja Tolliamet, Cybernetica, Tallinna Tehnikaülikool, Riigi IT Keskus, Riigi Infosüsteemi Amet, siseministeerium ja Riigikantselei.

Keenia on üks Eesti arengukoostöö prioriteetriik ning samuti Euroopa Liidu strateegiline partner Aafrikas. “Eesti ei ole riik, kes suudaks Aafrika riikidesse seal vajalikus mahus investeeringuid pakkuda, küll aga saame pakkuda oma koostööd näiteks infotehnoloogias,” ütles president Alar Karis intervjuus “Välisilmale”. Seetõttu on ka Eesti üks prioriteetvaldkond Aafrikas just digiareng.

ESTDEV viib Keenias ellu 2,4 miljoni euro suurust rahvusvahelist projekti Keenia digitaliseerimise edendamiseks ning avatud ja sidusa digiühiskonna loomiseks. Eesti seni suurimat välisrahastusega projekti kaasrahastavad Euroopa Komisjon ja Saksamaa arengukoostöö agentuur GIZ. See osa Team Europe Initiative (TEI), mille raames loodi Keenia Digiarengu Keskus.

“ESTDEV vastutab kogu 2,4 miljoni rakendamise eest. Eesti MTÜ-d, era- ja avaliku sektori ettevõtted ja eksperdid saavad võimaluse selles osaleda, oma oskuseid ja teenuseid pakkuda, mis tõstab Eesti mõjukust arengukoostöö partnerina Keenias, aga toob ka maksutulu Eesti majandusele,“ selgitas Andres Ääremaa, ESTDEV-i digiarengu valdkonna juht.

Arengukoostöös Keeniaga ja mujal Aafrikas on meie eesmärk töötada eelkõige koos teiste doonoritega.

Lisaks on Keenia kasvava ekspordi- ja investeerimispotentsiaaliga riik ning Ida-Aafrika regiooni majanduskeskus. Nendel põhjustel on Keenia ka Eesti jaoks oluline majandus- ja arengukoostöö ning poliitiline partnerriik. Koostöö fookuses on ka Aafrika Sarve piirkonna stabiilsus, julgeolek ja rohemajanduse teemad, samuti multilateraalne koostöö ja väärtuste edendamine. Eesti strateegilised eesmärgid Aafrikas on kirja pandud Eesti Aafrika regioonistrateegias 2020-2030, mis seab eesmärgid süvendatud välispoliitiliseks suhtlemiseks ja koostööks ka Keeniaga.