Eesti ühines Skills4Recovery programmiga Ukraina oskustööliste koolitamiseks ja kutseharidussüsteemi arendamiseks
Eesti, Poola ja Euroopa Liit liitusid täna Saksa käimasoleva programmiga Skills4Recovery, mille eesmärk on suurendada Ukraina noorte ja täiskavanute koolitusvõimalusi ja riigi ülesehitamiseks vajalike kutseoskuste omandamist.
Skills4Recovery programmis osalevad Ukraina kutsekoolid ja kutseharidusasutused. Uute partnerite liitumise järel on võimalik koolitada kokku 4700 Ukraina oskustöölist ning kahekordistada kutseharidust pakkuvate organisatsioonide arvu 50-ni.
„Skills4Recovery laieneb. Tänu ELi liikmesriikidele ja nende kogemustele viib Ukraina juba praegu ellu muudatusi kvalifitseeritud tööjõu koolitamiseks, mis loob tugeva aluse inimkapitali kestlikule arengule,” ütles Skills4Recovery programmi juht Michael Paulo Saksa arengukoostöö agentuurist GIZ.
Algatuse eelarve on 25,5 miljonit eurot ning seda kaasrahastavad Euroopa Komisjon, Saksamaa, Poola ja Eesti. Projekti elluviimise eest vastutab GIZ ning see kestab kuni 2026. aasta juuni lõpuni.
Eesti roll programmis on kutseharidussüsteemi digitaliseerimine ja digioskuste arendamine. Eesti digieskertiisi jagamiseks Ukrainas teeb programmi partner Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) koostööd MTÜ Mondoga.
ESTDEVi tegevdirektori Klen Jääratsi sõnul on Eesti liitumine Skills4Recovery programmiga oluline samm, et toetada Ukraina kutseharidussüsteemi moderniseerimist ja digioskuste arendamist kutsekoolides. “Mul on väga hea meel, et osaleme selles programmis koos Mondoga, kel on pikaajaline kogemus digioskuste arendamisel meie partnerriikides. Kutsehariduse tugevdamine ja oskustööliste koolitamine on Ukraina jaoks oma riigi ülesehitamisel kriitilise tähtsusega samm,” ütles Jäärats.
Vene agressiooni tõttu on paljud oskustöölised riigist lahkunud ning pommirünnakutes on hävinud mitmed kutseharidust andvad asutused. Hinnanguliselt on ainuüksi teenindussektoris puudu üle 100 000 töötaja. Ja nõudlus kvalifitseeritud tööjõu järele on kiiresti kasvamas. Ukraina majandusministeeriumi hinnangul vaja Ukraina 2030. aastateks juurde 4,5 miljonit töötajat. Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) on puudu kuni 8,6 miljonit töötajat.
Skills4Recovery programmi tööturuanalüüsis selgunud, et oskuste mittevastavus on suurem probleem kui kandidaatide puudus. Need lüngad on eriti märgatavad kriitilistes sektorites, nagu ehitus, põllumajandus, transport ja logistika, kaubandus ja infotehnoloogia. .
Samuti vajab Ukraina senisest tõhusamat täiendkoolituste ja täiskasvanutele uute oskuste õpetamist, et aidata sisepõgenikel, sõjaväelastel või rindelt tagasipöördujatel uuesti tööjüuturule siseneda. Samuti napib Ukraina kutseõppeasutustel võimekus uute tehnoloogiate ja digioskuste ümberõppe osas.
„Ukraina seisab Ukraina silmitsi kvalifitseeritud tööjõu puudusega.Majanduse taastamiseks vajame miljoneid inimesi juurde kõikidesse sektoritest, alates ehitusest kuni energiatootmiseni.. Seetõttu on tingimuste loomine tööjõu kvaliteetseks väljaõppeks üks võtmeküsimusi. Koostöö rahvusvaheliste partneritega on Ukraina spetsialistide koolitamisel ülioluline,” märkis Ukraina haridus- ja teadusministeeriumi aseminister Dmytro Zavgorodnii.
„Skills4Recovery programm on oluline samm Ukraina majanduse taastumise suunas, kuna oskustöölised on kestliku majanduse alus. Meie eesmärk ei ole mitte ainult leida lisatööjõudu, vaid parandada nende ametialaseid oskusi ja pakkuda uusi võimalusi tööturu nõudmistega kohanemiseks,” ütles Ukraina majandusministeeriumi aseminister Tetyana Berezhna.
Eesti jaoks oli Skills4Recovery algatusega liitumine loogiline samm, kuna ESTDEV-il on juba kogemus kutsehariduse arendamisega Žõtomõri oblastis. Samuti on Eesti tuntud digiriigi arendajana ja oma digihariduse pakkumise ja haridustehnoloogia poolest.
Eesti osalemine Skills4Recovery programmis avab võimalusi koostööks tulevaste projektide raames, et parandada digioskuste arendamist ka teistes Ukraina sektorites. Koos Euroopa partneritega töötab ESTDEV mitmete digitaalseid algatusi hõlmavate projektidega Keenias, Ugandas, Moldovas ja Armeenias.
Skills4Recovery
Seotud artiklid