Gruusias käivitati Eesti ja UNDP koostööprojekt ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks EL turul
Eesti ettevõte Visionest Institute käivitas projekti, mille eesmärk on 100 Gruusia väike- ja keskmise suurusega ettevõtte võimestamine sisenemiseks EL turule. Projekti toetavad Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus ja ÜRO arenguprogramm (UNDP).
Projekt on osa UNDP „Kaasav juurdepääs turgudele“ algatusest Gruusia väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele, et tugevdada nende võimekust osaleda rahvusvahelistel kaubandusmessidel ja B2B üritustel ning suurendada nende müügipotentsiaali Euroopa turul.
Programmi avaüritusel esinenud Euroopa Liidu delegatsiooni majandusarengu ja kaubanduse projektijuht Nana Ramazashvili rõhutas, et rahvusvahelisel koostööl ja messidel osalemine on Gruusia ettevõtetele erakordselt oluline, et papranda toodete pääsu välisturgudele.
UNDP projektijuht Giorgi Tsimintia andis üksikasjaliku ülevaate projekti eesmärkidest, tuues esile programmi peamised eelised ja VKE-dele pakutava praktilise toetuse.
Üle kolme aasta vältava projekti raames on plaanis koolitada 100 Gruusi väike- ja keskmise suurusega ettevõtet. ESTDEV ja Visionest Institute kaasavad projekti Eesti teadmisi ja kogemusi VKE-de kasvu toetamise programmidest, mida on rakendatud nii Eestis kui ka teistes Euroopa idapartnerluse riikides.
Anu-Mall Naarits, Visionest Institute'i tegevjuht, tutvustas programmi, pakkudes strateegilisi teadmisi messide tähtsusest ja andes praktilisi juhiseid rahvusvahelistel turgudel navigeerimiseks. Naarits sõnas, et Gruusia ettevõtete võimestamine toetab ettevõtjaid ekspordi alustamisel, messideks valmistumisel ning kogenud eksportijate integreerimisel erinevate sektorite väärtusahelatesse Euroopas. “See on suurepärane võimalus anda edasi Eesti, kui Euroopa ühe parima ekspordiriigi kogemusi ekspordi arendamisest,” ütles Naarits.
Mentorlusprogrammi raames annavad Eesti ettevõtluse eksperdid Gruusia VKE-dele juhiseid praktilistes töötubades. Näiteks käsitletakse töötubades ettevõtete turundus- ja hinnastrateegiaid, toote disaini ja selle jätkusuutlikkust, e-kaubandust, läbirääkimisoskusi ning pakutakse ettevõtetele abi turu-uuringute läbiviimisel, et nad saaksid oma pakkumisi kohandada vastavalt nõudlusele.
Gruusia väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel on riigi majanduses oluline roll, sest need moodustavad üle 99 protsendi tegutsevate ettevõtete koguarvust. Lisaks pakuvad VKE-d tööd üle pooltele Gruusias elavatele inimestele.
“UNDP rahastus on tunnustus Eesti arengukoostööle Gruusias – meie ekspertidele, projektidele ja meie partneritele, kes neid projekte koos Gruusia ettevõtetega rakendavad. Välisrahastuse kaasamine on ESTDEV-i üks olulisemaid rolle ning meil on hea meel, et UNDP on leidnud võimaluse võimendada Eesti arengukoostööd Gruusias,” rääkis Margus Gering, ESTDEV-i EL Idanaabruse regiooni juht.
Gruusias Tbilisis avapaugu saanud arendusprogrammi rakendamine on osa ESTDEV-i ja UNDP vahelisest lepingust, mis panustab 519 000 eurot Gruusia ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks Euroopa Liidus.
Seotud artiklid