Eesti on Aafrikas väärtustatud partner, kellega tahetakse koostööd teha
Kokkuvõte
- Keenia, Botswana, Namiibia ja Uganda taotlusvooru maht oli 841 500 eurot, mis on peaaegu 3 korda suurem kui eelmisel aastal. Samuti pikendati projektide lubatud kestust.
- Hea koostöö Team Europe’i partneritega aitab võimendada ka Eesti väärtuspakkumust.
- Kohalolu partnerriikides näitab meie pühendumust ja aitab projekte edukalt ellu viia.
Võtsime 2024. aasta esimese poole kokku meie Aafrika regiooni juhi Katrin Winteriga.
ESTDEV on aidanud edukalt ellu viia Eesti Aafrika regioonistrateegiat ning täita selles seatud arengukoostöö eesmärke, mis omakorda aitavad tugevdada vastastikku kasulikke majandussuhteid ning toetada üleilmset kestlikku arengut. Samuti on ESTDEV tugev partner Team Europe algatustes, et ellu viia Euroopa Liidu digi- ja rohepöörde eesmärke.
Kogu ESTDEVi 2024. aasta eelarvest moodustab Aafrika eelarve ligi 17 protsenti. Neljas Aafrika partnerriigis - Keenias, Botswanas, Namiibias ja Ugandas - tegutsemiseks on tänavu kokku ette nähtud pea 4,2 miljonit eurot, millest umbes 1,2 miljonit on kodumaine toetus ning ülejäänud on välisrahastus, mis tuleb paljuski Euroopa Komisjoni ja Team Europe algatuste kaudu.
Käesoleva aasta esimese poole võib kokkuvõttes edukaks lugeda. „Kogu meie tiimi sünergia nii siin Eestis kui ka meie inimestega Keenias on järjest paremini käima läinud. ESTDEVi ja Eesti tuntus just digi- ja rohepöörde, hariduse ning ettevõtluse valdkondades on igal juhul kasvanud nii Keenias kui ka meie teistes prioriteetriikides ning Aafrikas laiemalt,“ võttis Winter möödunud poolaasta laiemalt kokku.
Seni suurim projektide taotlusvoor
Väga hea oli see, et saime seda vooru ka koos partneritega disainida ning et projektid saavad kesta kuni kaks aastat. Nii saame Team Europe’i ja meie Eesti partnerite projekte rohkem ühes suunas hoida ja läheneda teemadele süvitsi ning pikemalt, koondades erinevate projektide tegevusi." - Katrin Winter
Taotlusvoor Keenia, Namiibia, Botswana ja Uganda suunaliste projektide rahastamiseks oli esmakordselt spetsiifilisemalt disainitud. „Eelkõige lähtusime just sellest mõttest, et kus juba praegu Eesti ja eestlased Aafrikas tegutsevad ning kus on ka Euroopa Komisjoni ja teiste doonorite tähelepanu,“ selgitas Winter.
Taotlusvooru oodati projekte, mis keskenduksid innovatsioonile kaksikpöörde elluviimisel, süsteemsete muutuste loomisele haridussüsteemis ning digioskuste arendamisele ja jätkusuutlikule ning süsteemsele digipöördele koostöös era- ja avaliku sektoriga.
ESTDEVi tegutsemise ajal alles teist korda toimunud taotlusvoor oli edukas - taotlusi laekus kokku 28 ning rahastuse kogumaht oli peaaegu 3 korda suurem kui eelmisel aastal.
„Ma näen, et ESTDEVi roll hakkab sealjuures ka selgemini välja kujunema kui Aafrika programmi kooshoidjana – me teame, mida Eesti partnerid teevad, teame, mida meie Euroopa partnerid teevad, teame mis on sihtriikide vajadused ja konkreetsed mured ning saame kõiki neid suundasid ja tegevusi kokku tuua,“ rääkis Winter.
ESTDEVi esindatus Keenias
Kahtlemata on praegu kõige tihedam koostöö Keeniaga. Kindlasti annab sellele hoogu juurde kohalike projektijuhtide-koordinaatorite olemasolu, kes aitavad rahvusvaheliste projektide raames Keenias meie tegevusi ellu viia. Esimesed inimesed alustasid seal eelmisel suvel, tänavu kevadel lisandus veel neljas inimene. Sellisel kujul projektide rakenduskeskus oli ainult võimalik koostöös Saksamaa arengukoostöö agentuuriga (GIZ), et ellu viia rahvusvahelist projekti Keenia digitaliseerimise edendamiseks ning avatud ja sidusa digiühiskonna loomiseks.
„Kindlasti on hea meel selle üle, et oleme järjest paremini Eesti ja Keenia tiimide vahelise koordinatsiooni toimima saanud ja näeme, kuidas seal kasvab huvi Eestiga koostöö vastu,“ lisas Winter.
Märtsis võõrustasime ka kõrgetasemelist delegatsiooni Keeniast, kuhu kuulusid erinevad ministeeriumite esindajad, kes said oma silmaga näha, kuidas Eesti digiriik toimib. „See oli hästi tänuväärne, et kui me Team Europe’i raames seal riikliku digitaliseerimisprojektiga tegeleme, siis asjaosalised said ise lähedalt näha, mis Eesti väärtuspakkumine on. Mida me mõtleme, kui me räägime digiriigist, mis see X-tee ikkagi on, ja miks me alati räägime, et digitaliseerimise protsessi juurde tuleb kaasata kõik osapooli,“ rääkis Winter.
Samal ajal oli Eesti kohtumispaigaks paljudele keenialastele. Õpetajahariduse projektis osalevad Keenia ülikoolide dekaanid said stipendiumi Tallinna Ülikoolis haridusinnovatsiooni mikrokraadi omandamiseks ning selle jooksul ka 2 nädalat Eestis veeta. „Nende puhul oli äge see, et mikrokraadi programmis said nad tuttavaks ka ukrainlastega, kellega neil veel pärast koostöö jätkus ning kelle kogemusi kuuldes sai mõlema poole maailmapilt rikkamaks. Hea on näha, kuidas ühest ettevõtmisest koorub uusi partnerlusi,“ ütles Winter.
Lisaks olid talendipartnerluse projekti Digital Explorers 2 raames Tallinna Ülikoolis õppimas ning siin praktikal 20 IT tudengit Keeniast. „Kuigi keskkond võis neile alguses veidi võõras olla, siis lõpuks kogu nende 4-kuuline programm siin oli väga äge. Kuulsime ainult head tagasisidet nende töö ja pealehakkamise kohta. Nad ju tegid ka lisaks vabatahtlikku tööd näiteks Latitude59 korraldamisel. Loodan, et nad jätkavad kõrget lendu ka Keenias,“ meenutas Winter. Seda kinnitab ka tõsiasi, et neist kolm võeti vastu Tallinna Ülikooli magistriõppesse ning kaks neist tagasid omale suveks töökoha.
„Väga võimas oli nii mitu projekti ja tegevussuunda ühildada ja inimesi omavahel siin Eestis kokku tuua - meie väikese Eesti saavutused suures Aafrikas on tegelikult tähelepanuväärsed,“ lisas Winter.
ESTDEVi teatakse usaldusväärse partnerina
President Karise visiit Botswanasse aitas kindlasti Eestit tutvustada ja uksi avada, kuid sama oluline on ka pidev kohalolek partnerriigis.
„Suurte projektide elluviimine nõuab pidevat kohalolu ning suhete ehitamist. Meie Keenia tiim on väga hea võrgustikuga ja proaktiivsed. Tänu neile on ka mitmed teised doonorid meie poole pöördunud, sest nad näevad, et me oleme riigis kohal ja meil on kogemusi, mida jagada,“ ütles Winter. „Samuti teavad ja tunnetavad nad palju paremini kohalikku konteksti, kellega rääkida, kellelt küsida ja võibolla kellega ei tasu üldse rääkida.“
Eesti on juba aastaid teinud maailmas kõva turundustööd, et meid teataks ja tuntaks. Winteri sõnul on see loonud hea pinnase, mille pealt arengukoostöö projekte alustada ja ellu viia. „Meie kuvand on kindlasti hea. Vahepeal isegi imestatakse, et meid on tiimis nii vähe, sest me teeme kordades rohkem. Eriti digivaldkonna teemad on tihti sellised, kus palju räägitakse, aga me saame päriselt näidata, et me ise olemegi oma digiriigi loonud. Samamoodi ka hariduses ja ettevõtluses. Need on kindlasti meie tugevused ning teemad, kus me saame oma kogemust jagada. Ja jällegi, näidata, et meil asjad toimivad ja see on päriselt võimalik.“
Läbimõeldud ja täpselt sihitud projektid
Kindlasti on koos teiste Euroopa partneritega koos projektide tegemine ääramiselt oluline. Esiteks, kuna me oleme üks Euroopa ja tegutseme juba samades riikides, viies ellu Global Gateway poliitikat, siis oleks lühinägelik mitte koostööd teha. Teiseks, suurematesse initsiatiividesse kaasudes saame hea võimaluse oma ideid võimendada ja oma arengukoostöö eesmärke ellu viia ning ehitada mõjukaid projekte erinevate liikmesriikide tugevustele toetudes.“ - Katrin Winter
Et ikkagi Eesti väiksust oma eelisena ära kasutada, on vaja hoolikalt mõelda ja valida, kus, mida ja kuidas teha. „Meie tugev digivaldkonna kogemus on ka Aafrika puhul tänuväärne, et oleks võimalik pigem väikese ressursiga võimalikult suurt mõju saavutada, oleme tihti keskendunud valitsuse tasandile,“ rääkis Winter.
Seetõttu keskendutakse praegu peamiselt digitaliseerimisele, haridusele ja ettevõtlusele – valdkondadele, kus riiklikul tasandil loodud muutus jääb tõenäolisemalt kestma ning jõuab ühiskonna eri kihtideni ning ka pealinnadest väljapoole.
Kogemuse jagamise eelis seisneb veel ka selles, et me ei müü valmis toodet, vaid pigem on tegu rätsepaülikonnaga. „Ega meie partnerriikides tegutsevad ju paljud teised ka, sealhulgas nt suured firmad nagu Google, Microsoft jne. Kuid kogemuse ja sellise oskusteabe vahetuse kaudu saame mis iganes valdkonnas luua just selliseid lahendusi nagu meie partnerid endale heaks arvavad, sidumata neid ühegi toote ja sellega kaasnevate litsentsitasudega,“ lisas Winter.
Samamoodi saame oma teadmisi tuua kaasa rahvusvahelistesse ühisalgatustesse nagu seda on erinevad Team Europe’i algatused.
“ESTDEV on paar aastat Aafrika sihtriikides kontakte üles ehitanud, konteksti tundma õppinud ja loonud programmi, mis ühildab nende riikide vajadused Eesti teadmiste ja kogemustega. Sel aastal saame hakata rääkima mõningatest tulemustest, mille oleme saavutanud koostöös heade Eesti partnerite ning Team Europe partneritega. Me oleme jõudnud punkti, kus me ei otsi oma kohta, vaid oleme end tõestanud kui usaldusväärset ja asjatundlikku partnerit digiarengu, hariduse ja ettevõtluse valdkondades. Meie ekspertiisi soovitakse üha enam suurematesse ning mõjukamatesse ettevõtmistesse kaasata, nii Aafrika kui ka Euroopa partnerite poolt,” lõpetas Winter.
Seotud artiklid