Skip to content
Vaegnägijale

Ovrutši lasteaia juurdeehitus on valmis ning linnale üle antud

Uudis

Ukraina alushariduse aseminister Ovrutši lasteaias.
Eesti toetusel valminud Ovrutši lasteaed Ukrainas sai sel aastal juurde veel neli rühmaruumi. Kokku mahutab lasteaed nüüd 160 last. Laienduse avamine toimub veebruaris.

Ovrutši lasteaia ja laienduse rajamine on Eesti suurim avaliku- ja erasektori koostöö ning lasteaia ehitamisega sai Eestist ka üks esimesi riike, kes on Ukraina ülesehitamisel rajanud haridusasutuse. Lisaks ehitustöödele toetab Eesti ka Ovrutši lasteaia personali ning Zõtomõri oblasti lasteaiajuhtide koolitamist kaasaegsete õppemeetodite valdkonnas.

Remote video URL

Ukraina arengu ja koostöö juht Margus Geringu sõnul on Eesti ehitatud Ovrutši lasteaed rahvusvaheline edulugu. “Selles projektis on olemas kõik eeskujuliku arengukoostöö näite elemendid. Meil õnnestus ühildada lasteaia ülesehitusprojekt koos meie enda alushariduse reformikogemuse ja parimate praktikate rakendamisega Ovrutši lasetaias,” ütles Gering.

Ettevalmistused Ovrutši lasteaia rajamiseks algasid juba 2022. aasta mais, kui ESTDEV-i delegatsioon käis Zõtomõri oblastis tutvumas nende objektidega, mille taastamist või uuesti ehitamist pidas oblast eluliselt oluliseks. Lasteaed valmis kahes etapis ning ülesehitusprojektina valminud Ovrutši lasteaed avati 2023. aastal juunis. Juba samal kuul kuulutati välja lasteaia juurdeehituse hanke võitja ning alustati laiendustöödega. Ehitust rahastas välisministeerium ning töid korraldas ESTDEV.

Eesti puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja sõnas, et Ukrainasse lasteaia ehitamine on toonud nähtavust ja usaldusväärsust Eesti ettevõtetele. “Lasteaia projekt avas ettevõtetele uusi uksi, tõestades Ukraina kohalikele omavalitsustele, arenguprogrammi fondidele ja suurarendajatele Eesti ettevõtete võimekust rahvusvaheliste koostööprojektide elluviimiseks,” ütles Kadaja.

Seni suurim avaliku- ja erasektori koostöö

Lasteaia ehitus Zõtomõri oblastis on esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus avalik- ja erasektor ühise eesmärgi nimel koos tegutsesid.

Margus Gering sõnas, et Ovrutši lasteaia ehitus on hea näide, kuidas avalik-, era- ja kolmas sektor võimendavad üksteist riikide abistamisel ning nende arengu toetamisel. “Meil on hea meel, et lasteaia projekti aitasid rahastada ja ellu viia meie arvukad partnerid ning mitmed ettevõtted, kes panid vabatahtlikult õla alla,” ütles Gering.

ESTDEV poolt hangetega tellitud ehitustööd, tarned ja teenused:

 • LLC Creative Architectural Workshop Alliance (Ukraina) võitis 26 666 eurose hanke lasteaia eelprojekti koostamiseks. 
 • FIE Mykhailo Ivanov - 13 785 euro eest omanikujärelevalve teenuse osutamine I ja II etapi ehitustööde perioodil.
 • Harmet OÜ võitis kokku kaks hanget, mille makumus oli kokku 2 930 158 eurot. Tööde mahtu kuulus lasteaia moodulite projekteerimine, ehitamine, transport ja püstitamine Ukrainas. 
 • Nordecon AS ja tema tütarettevõte Eurocon Ukraine TOV võitsid kaks hanget lasteaia I ja II etapi ehitustööde peatöövõtja ning väliala ehitamiseks. Ehituslepingute maksumus oli kokku 1 261 326 eurot.
 • Kumer Saag OÜ võitis 59 510 eurose hanke lasteaia I etapi mööbli tootmiseks. 
 • Datel AS-lt telliti 3047 euro eest esitlustehnikat.
 • Metos AS võitis 27 824 eurose hanke lasteaia köögitehnika tarnimiseks ja paigaldamiseks. 
 • Saloni Büroomööbli AS-ga sõlmiti 57 987 euro eest leping lasteaia II etapi mööbli tootmiseks
 • Artproof OÜ-lt telliti tapeedi trükiteenuseid rühmaruumidesse 5105 euro eest. Artproof toetas rahaliselt ka ise projekti valmimist.

Annetused:

 • Tiit Sild Arhitektuuribüro Sport OÜ - lasteaia eskiisprojekti koostamine
 • Primostar OÜ - maa-aluse pommivarjendi hüdroisolatsioonimaterjalid
 • Sportservice OÜ - spordivahendid lasteaia jaoks
 • Solarstone OÜ ja Sunly AS - rajasid lasteaiale 20 kW päikeseelektrijaama ja akud
 • Kitman Thulema AS - kontorimööbel lasteaia töötajatele
 • MTÜ Eesti Puitmajaliit - üldine projektitoetus
 • Kohila Lasteaed Sipsik - partnerlasteaed Eestis, kes on koolitanud ja harinud Ukraina lasteaia personali. Lisaks sellele kogusid Kohila elanikud raha, et osta lasteaiale õppematerjale, kunsti- ja käsitöö materjale.
 • Tallinna Meelespea lasteaed - töötas välja uue metoodika ja materjalid, et õpetada lasteaialastele, kuidas anda esmaabi. Materjalid on ka ukraina keeles.
 • LeLu mängudiivanid - mängimiseks mõeldud pehmed diivanid.
 • Harmet OÜ - toetas lasteaeda täiendava köögitehnika ostmisega
 • Eraisik Madis Sander - kogus annetusi ning annetas Ovrutsi lasteaiale muusikariistasid ja helitehnikat

Ovrutši lasteaia valmimiseks tegi ESTDEV koostööd ka Islandi välisministeeriumiga, kes panustas 66 000 eurot lasteaia sisustuse ja esitlustehnika ostmiseks. Flandria valitsus andis 100 000 eurot Zõtomõri oblasti lasteaia juhtide ja õpetajate koolitamiseks, et tugevdada alghariduse kvaliteeti.

Lisaks tegi ESTDEV koostööd ka Kultuuriministeeriumi ja Kunstiakadeemiaga, kes aitasid läbi viia rühmade tapeedi kunstikonkursi. Lasteaia esimese nelja rühmaruumi kunstikonkursi võitis ukrainlanna Darja Titova ning teise koha sai ukrainlanna Iryna Tanasiichuk, kelle joonistuste järgi telliti tapeedid lasteaia juurdeehituses valminud neljale rühmale.

Kokku panustas Eesti oma doonorite ja partnerite toel Ovrutši lasteaia rajamisse ning töötajate koolitamisse üle 4,5 miljoni euro.