Skip to content
Vaegnägijale

Eesti lasteaed Ukrainas avas nelja rühmaruumiga laienduse

Uudis

ESTDEV Ovruch kindergarten
Eesti toetusel ehitatud Ovrutši lasteaed Ukrainas avas uue korpuse, kus on neli rühmaruumi 80-le lapsele. Eesti lasteaed annab kokku 160-le Ovrutši lapsele võimaluse alustada haridusteed turvalises ja inspireerivas keskkonnas.

“Ukraina riigi ja laste toetamine on vähim, mida teha saame ja seetõttu on oluline, et saadaksime ka meie partneritele signaali: tugev ja kaitstud Ukraina on tugev ja kaitstud Euroopa,” ütles avamisel osalenud Eesti sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Sõja tõttu on katkenud üle 5 miljoni lapse koolitee Ukrainas ning UNICEF-i hinnangul on oht, et tuhanded lapsed kaotavad aastaid kooliharidusest ja sotsiaalsest arengust.

Ovrutši lasteaia ehitust koordineerinud Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) tegevjuht Klen Jäärats sõnas, et lasteaed ja kool pakuvad lastele arenguks vajaliku kindlustunde ning selle puudumisel võivad olla elukestvad tagajärjed. “Laste haridust ei ole võimalik lihtsalt edasi lükata ja selle juurde tagasi tulla siis, kui muud prioriteedid on lahendatud. Nii riskiksime terve põlvkonna tulevikuga,“ ütles Jäärats. „Seetõttu on väga sümboolne, et Eesti esimene ülesehitusprojekt Ukrainas on lasteaed.”

Ovrutši lasteaed annab tööd 40-le inimesele. Kogu meeskond, alates lasteaia juhist kuni kokkadeni, läbis koolituse Eestis ja said ülevaate kaasaegsetest õppemeetoditest ja Eesti parimatest praktikatest alushariduse korraldamisel. Lisaks on ESTDEV-i vahendusel käinud täiendkoolitusel Eestis ka kõikide teiste Ovrutši lasteaedada juhid ning Žõtomõri oblasti haridusametnikud. 

Ovrutši lasteaia valmimist rahastas Eesti valitsus 4,5 miljoni euroga. Ehitust ja haridusjuhtide koolitamist toetasid ka Islandi välisministeerium ja Flandria valitsus. Projekti kiireks elluviimiseks aktiivse sõjategevusega riigis tegi ESTDEV tihedat koostööd Eesti välisministeeriumi ja Eesti saatkonnaga Kiievis. Samuti toetasid projekti edukat valmimist haridusministeerium ja kultuuriministeerium.

ESTDEV kaasas lasteaia valmimisse ka 100 000 euro väärtuses vahendeid Eesti erasektorilt. 

“Ovrutši lasteaia ehitus on Eesti arengukoostöö seni suurim avaliku ja erasektori koostööprojekt. Oleme tänulikud Eesti ettevõtetele Harmet ja Nordecon, kes töötasid lühikeste tähtaegadega, et lasteaed kiiresti Ovrutši linnale üle anda. Suur tänu ka kõikidele ettevõtetele, kes oma teenuseid ja tooteid tasuta pakkusid,” ütles Jäärats.

“Lasteaia ehitamisega on Eesti saatnud tugeva signaali, et Ukraina ülesehitusega alustamine on võimalik ja hädavajalik, et anda ukrainlastele lootust ja kinnitada meie toetust vaatama sellele, et koletu sõda ei näita vaibumise märke,” kommenteeris Jäärats.

Eesti lasteaed Ovrutšis on esimene haridusasutus, mis valmis Ukraina ülesehituse raames. 

Vaata galeriid lasteaia avamisest ja hoonest meie Flickrist.