Skip to content
Vaegnägijale

Ovrutši lasteaia ehitus on suurim avaliku- ja erasektori koostöö

Uudis

ESTDEV-Ukraine-reconstruction

Lasteaia ehitus Zõtomõri oblastis on esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus avalik- ja erasektor ühise eesmärgi nimel koos tegutsevad. Keskendudes hävitatud tsiviilobjektide ja elutähtsa taristu taastamisele on Eesti esimene riik, kelle toel avab Ukraina uue lasteaia koos pommivarjendiga ning koolitab haridusjuhte, lasteaiaõpetajaid ja psühholooge Zõtomõri oblastis. 

„Kuigi aktiivse sõjategevusega riigis uute objektide ehitamine ei ole kerge, on väga sümboolne, et Eesti esimene tulemus Ukrainas on uue lasteaia avamine. Me oleme Ukrainale toeks tuleviku ehitamisel andes nende lastele võimaluse õppida turvalises ja inspireerivas keskkonnas,” sõnas Andrea Kivi, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) tegevjuhi kohusetäitja.

Ettevalmistused lasteaia ehitamiseks algasid 2022 aasta mai lõpus, kui ESTDEV-i delegatsioon käis Zõtomõri oblastis tutvumas nende objektidega, mille taastamist või uuesti ehitamist pidas oblast eluliselt oluliseks. Lasteaed Ovrutši linnas oli üks nendest objektidest.

“Kuna Eesti on Euroopa suurim puitmoodulhoonete eksportija ja Eesti haridus on kõrgelt tunnustatud kogu maailmas, siis oli moodullasteaia ehitus Ovrutšisse üsna loogiline otsus,” selgitas Tarmo Needo, Infrastruktuuri ehituse valdkonnajuht ESTDEV-is. Lisaks oli võimalik moodulid valmis toota Eestis, et vähendada sõjategevusega kaasnevaid riske.

Ehituspartnerite leidmiseks korraldas ESTDEV Riigi Tugiteenuste Keskuse toel viis riigihanget, et kogu protsess oleks läbipaistev ja seaduslik.

  • Harmet OÜ võitis 1,7 miljoni suuruse riigihanke, et projekteerida ja toota lasteaia moodulid.
  • Nordecon AS koos Ukraina tütarettevõttega Eurocon Ukraine TOV võitis 780 000 eurose riigihanke lasteaia ehituse peatöövõtu teostamiseks.
  • Kumer Saag OÜ võitis 59 510 eurose hanke lasteaia mööbli tootmiseks.
  • Metos AS võitis 33 289 eurose hanke lasteaia suurköögi seadmete pakkumiseks ja paigaldamiseks.

Lasteaia, nagu ka kõikide teiste Ukraina ehitusprojektide, puhul on Eestile oluline pakkuda kaasaegseid ja nutikaid lahendusi, mis on energiasäästlikud, vastupidavad ning keskkonnasõbralikud. „Lasteaed on hea näide selle kohta, kuidas Eesti innovaatilised lahendused  jõuavad arengukoostöö kaudu Ukrainasse ning on inspiratsiooniks ka teiste hoonete taastamisel,“ rääkis Needo.

Lisaks riigihangetele kaasas ESTDEV mitmeid Eesti ettevõtteid. “Hinnanguliselt panustasid Eesti ettevõtted rohkem kui 100 000 eurot tasuta tooteid ja teenuseid lasteaia ehitusse, mis oluliselt kiirendas kogu ehitust,“ ütles Tarmo Needo.

Näiteks Solarstone ja Sunly annetasid päikesepargi koos akupangaga, mis vähendab lasteaia ülalpidamiskulusid ning tagab vajaliku energia ka elektrikatkestuse korral. Tiit Silla arhitektuuribüroo SPORT OÜ tegi lasteaia eskiisprojekti ning Primostar OÜ tarnis tasuta hüdroisolatsioonimaterjalid maa-aluse pommivarjendi ehitamiseks. Sportservice OÜ annetas lasteaiale spordivahendid. Kitman Thulema AS annetas kontorimööbli lasteaia personalile. Eesti Puitmajaliit on olnud nõuandvas rollis projekti esimestest päevadest alates.

Ovrutši lasteaia valmimiseks tegi ESTDEV koostööd ka Islandi välisministeeriumiga, kes panustas 66 000 eurot lasteaia sisustuse ja esitlustehnika ostmiseks. Flandria valitsus andis 100 000 eurot Zõtomõri oblasti lasteaia juhtide ja õpetajate koolitamiseks, et tugevdada alghariduse kvaliteeti.

Lisaks teeb ESTDEV koostööd ka Kultuuriministeeriumiga, et lisaks kõigile muudele standarditele järgiksid Eesti loodud ehitised ka Davosi kvaliteetse ruumikultuuri põhimõtteid. Nende kohaselt peab ülesehitustööde käigus loodav keskkond sisaldama ka kultuurilisi kihistusi ja looma uut väärtust.

Välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik ütles, et sõjakahjustuste taastamine Ukrainas on pikaajaline ja keeruline protsess, mille puhul viib tulemuseni avaliku ja erasektori tõhus koostöö nii siseriiklikult kui ka rahvusvaheliselt. “Loodame, et saame oma initsiatiivi ja kiirusega ülesehitustöös olla eeskujuks ka teistele riikidele,“ sõnas Ratnik.

Ovrutši lasteaia esimese etapi elluviimiseks eraldas Eesti välisministeerium 2,7 miljonit eurot. Riigihanked teise etapi elluviimiseks on juba välja kuulutatud. Kokku avatakse Ovrutši lasteaias 8 rühma 160-le lapsele.

Eesti tegevusi ukraina ülesehitamisel koordineerib ESTDEV.

https://www.youtube.com/watch?v=Ob-NI-5WkIg