OECD statistika: Eesti panustab aina enam humanitaarabisse ja arengukoostöösse
OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon) avaldas esialgse statistika 2023. aasta ametliku arengukoostöö ja humanitaarabi rahastuse (ODA) kohta.
Eesti ODA, mis hõlmab kogu avaliku sektori väliskoostöötegevusi arenguriikidega, ulatus 2023. aastal 101 miljoni euroni, moodustades 0,28% kogurahvatulust.
„Arengukoostöö ja humanitaarabi on Eesti jaoks olulised välispoliitilised tööriistad, mille kaudu vastame laialdase mõjuga kriisidele, toetame arenguriikide sotsiaalmajanduslikku arengut ja tagame seeläbi demokraatlikuma ja jõukama väliskeskkonna, kus on ka Eestil turvalisem,“ ütles välisminister Margus Tsahkna. „Euroopa Liidu liikmesriigina on Eesti võtnud eesmärgiks 2030. aastaks suurendada ODA osakaalu kogurahvatulust 0,33%-ni. Nii Ukraina kui ka idanaabruskonna ning Aafrika partnerriikide pikaajaline toetamine on selle eesmärgi saavutamise oluline eeldus.“
Võrreldes 2022. aastaga vähenes Eesti 2023. aasta ODA ligi 51,4% võrra. Languse põhjuseks on vähenenud riigisisesed kulutused saabunud Ukraina põgenikele, sest OECD reeglite kohaselt raporteeritakse riigisisestest kulutustest põgenike toetuseks ainult esimese kaheteistkümne kuu jooksul.
Kui välja arvata kulutused Ukraina põgenikele, oli 2023. aasta ODA kogumaht 70 miljonit eurot ehk 0,19% kogurahvatulust. Toimunud on märkimisväärne kasv võrreldes Ukraina sõja eelsete aastatega, mil Eesti ODA püsis aastaid 0,16% taseme juures. Humanitaarabi kasvas ligi poole miljoni euro võrra, ulatudes 2023. aastal 4,5 miljoni euroni.
Kogu maailma ODA ulatus 2023. aastal kõigi aegade kõrgemaile tasemele – 223,7 miljardit dollarit, mis on 2022. aastaga võrreldes reaalväärtuses 1,8% võrra rohkem.
Ukraina toetamine on jätkuvalt Eesti prioriteet. Ukraina kahepoolseks arengukoostööks ja humanitaarabiks eraldati 2023. aastal 9,6 miljonit eurot.
Ukraina kõrval on Eesti jaoks jätkuvalt prioriteedid valitud riigid idanaabruskonnas ja Aafrikas.
Idanaabruskonna prioriteetriike – Moldovat, Gruusiat ja Armeeniat – toetati 1,8 miljoniga ning Aafrika prioriteetriike – Botswanat, Keeniat, Namiibiat ja Ugandat – 1,3 miljoniga. Kogu ODA Sahara-tagusesse Aafrikasse kasvas 2023. aastal 2 miljoni euroni. Eraldised rahvusvahelistesse organisatsioonidesse (Euroopa Liit, Maailmapanga Grupp, ÜRO) moodustasid 45% ODA-st.
Seotud uudised