Skip to content
Vaegnägijale

Hange: Ukrainas asuva Žõtomõri linna kolme perekodu projekteerimine ja ehitamine

Uudis

Family-type home 3D ESTDEV
Eesti ehitab Ukrainasse kolm perekodu, kus hakkavad elama suured asenduspered, kes on adopteerinud sõjas orvuks jäänud lapsi.

Teisipäeval kuulutas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) välja hanke leidmaks kolme perekodu ehitaja. 

ESTDEV-i Ukraina koostöö ja ülesehituse valdkonna juht Margus Gering sõnas, et perekodude projekti koostöö Ukraina esileedi Olena Zelenska Fondi ja Žõtomõri linna esindajatega on olnud väga tulemuslik. “Perekodude ehitushanke väljakuulutamisega tähistame esimese ettevalmistusetapi lõppu ja uue väga olulise sammu algust,” ütles Gering.

Hanke eesmärgiks on leida kolme kvaliteetse perekodu projekteerija ja ehitaja, kes peab tagama, et hooned täidavad perekodu funktsiooni aastakümneteks. Hanke mahtu kuulub perekodude elementmajade tootmine, transport ja paigaldus ning kommunikatsioonide, vundamentide, pommivarjendi ja väliala rajamine kohapeal. Perekodud valmivad Eesti ja Ukraina koostööprojektina ning ehitustööd peavad olema teostatud hiljemalt 245 päeva jooksul alates lepingu sõlmimisest.

Mullu mais korraldas ESTDEV Eesti perekodude tüüpprojekti leidmiseks arhitektuurikonkursi koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja kultuuriministeeriumiga. Võistlusele esitatud 17 töö seast valiti võitjaks arhitektuuribüroo DAGOpen kavand HATA. Eesti tüüpprojektiga 212 ruutmeetrises majas on 7 magamistuba ja 4 vannituba. Maja juures on ka pommivarjend.

Geringu sõnul on perekodude projekt hea näide private-public-partnership koostööst, kuhu on kaasatud sotsiaalministeeriumi eksperdid ja Eesti ehitussektor. “Oluline on, et perekodud ehitatakse vastavalt Euroopa Liidu normidele, puitelementmajad on keskkonnasäästlikud, energiatõhusad – see loob lisandväärtust ja eeskuju Ukraina ehitussektorile,” ütles Gering. “Antud juhul me räägime paremate sotsiaaltingimuste pakkumisest ühiskonna haavatud gruppidele, läbi ülesehituse ja Eesti perekodude reformikogemuse jagamise.”

Gering julgustab Eesti ettevõtjaid hankes osalema, et aidata viia ellu Eesti arengukoostöö eesmärke, panustades Ukraina taastamisse, saada väärtuslikku kogemust Ukrainas ehitustööde elluviimisel ning leida endale kohalikke partnereid. “Olles ehitanud Ukrainasse Ovrutši lasteaia ja taastanud Malõni silla, on meil väärtuslik oskusteave ja kogemus, kuidas Ukraina tingimustes kiirelt ja tõhusalt edasi liikuda. Soovime olla Eesti ekspertidele ja ettevõtjatele toetav partner sellel teekonnal,” ütles Gering.

ESTDEV on valinud Žõtomõri linnas sobivad kinnistud uute perekodude rajamiseks. Lisaks on koostöös Olena Zelenska Fondiga välja valitud ja kohtutud peredega, kes aasta lõpus majadesse elama kolivad, sest nende endi kodud on sõjas hävinud.

Praegu on Ukrainas üle 1300 perekodu, kus igaühes elab 5-10 orbu. Sõja tõttu on vähemalt 80 perekodu hävinud. Kuigi pered on kolinud Ukraina turvalisematesse piirkondadesse, elavad nad kindla elukohata. Olena Zelenska Fondi hinnangul on 40 asenduspere vajadus uue elamispinna järele eriti kriitiline.

Pakkumuste esitamise tähtaeg: 21.02.2024 kell 11:00

Eeldatav maksumus käibemaksuta: 2 000 000 EUR (sh arvestatud tellija reserv) 

Rohkem infot hanke kohta leiate Riigihangete registrist.