Täna avati Ukrainas Malõni linnas asuv sild, mis purustati Vene armee pommirünnakus 6. märtsil 2022. Išra jõge ületav 152-meetrine sild on Zõtomõri oblasti üks peamisi transpordisõlmi, mis ühendab riigi lõuna ja põhjapoolseid maanteid. Eesti ja Ukraina koostöös taastatud silla kapitaalremont maksis kokku 2,8 miljonit eurot, millest Ukraina tasus 1,8 miljonit ja Eesti 1 miljon eurot.
Pärast 18-kuulist katkestust avasid silla välisminister Margus Tsahkna, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) tegevjuht Andrea Kivi, Zõtomõri oblasti sõjalise administratsioon juht Vitalii Bunechko, Ukraina parlamendi asespiiker Oleksandr Kornienko ja Ukraina presidendi kantselei asejuht Oleksii Kuleba.
“Silla rekonstrueerimine on märk meie kindlast järjepidevusest Ukraina ülesehitamisel ning oleme kogu maailmale sellega eeskujuks. Oleme sõja algusest öelnud, et toetame Ukrainat seni kuni vaja, sest nad võitlevad meie kõigi vabaduse ja turvalisuse eest,” ütles välisminister Margus Tsahkna.
“Malõni sillal on laiem sümboolne tähendus kui ainult betoon ja teras. See on oluline lüli, mis ühendab kogukondi, soodustab arengut ja kasvu. See sild sümboliseerib meie usku Ukraina tulevikku ning on tunnistus tugevast koostööst Eesti ja Ukraina vahel, “ ütles Andrea Kivi, ESTDEV-i tegevjuht.
Ukraina alustas silla taastamist juba 2022 juunis, kui kuulutas välja riigihanke peatöövõtja leidmiseks. Hanke võitnud PBC Ltd alustas ehitustöödega 1. septembril 2022.a.
„Malõni silla taastamine on hea näide Ukraina ja doonorriigi koostööst. Silla kapitaalremoniga seotud hanked korraldas ja lepingud sõlmis Zõtomõri oblasti sõjaline administratsioon. Ehitustööd kestsid aasta,” lisas Kivi.
Kapitaalremondi käigus vahetati välja sillakonstruktsioonide peatalad, remonditi olemasolevad tugipostid, valati monoliitbetoonist sillatekk, korrastati tõkkepiirded ja pandi uus valgustus. Tööde käigus ehitati sild laiemaks, et jalakäijatel ja jalgratturitel oleks oma rada silla mõlemas ääres.
„Antud projekti puhul tuleb kindlasti esile tõsta tööde tegemise kiirust, mis sai võimalikuks tehases toodetud elementide kasutamisega. Meil oli hea võimalus selle silla kerkimist kõrvalt näha ning veendusime oma silmaga, et sillaehitus Ukrainas on väga heal professionaalsel tasemel,“ kommenteeris projekti konsulteerinud sillaekspert Andreas Papp Stricto OÜ-st.
Ukrainas on sõja tõttu purustatud ligi 350 silda, millest tänaseks on taastatud ligi pooled.
Pildigalerii Malõni silla avamisest leiad siit.
Info: [email protected]
ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.