ESTDEV rahastab tänavu 10 uue täiendõppeprogrammi stipendiumeid
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse – ESTDEV tänavusest stipendiumiprogrammide taotlusvoorust said rahastuse 10 projekti kogusummas 399 611 eurot. Eraldiseisev stipendiumiprogrammide taotlusvoor toimus sel aastal viimast korda.
Stipendiumiprogramm on mõeldud Eesti haridusasutustele eesmärgiga pakkuda Eesti arengukoostöö partnerriikidest pärit tudengitele võimalust läbida täiendkoolitus Eestis.
Stipendiumite taotlusvooru korraldus muutub
ESTDEV kohandab stipendiumiprogrammi, et see oleks paremini seotud Eesti arengukoostöö tegevustega sihtriikides. “Alates 2026. aastast ei toimu eraldi stipendiumivooru – selle asemel saab stipendiumite andmine osaks suurematest riigi- või regioonipõhistest taotlusvoorudest. Eesmärk on tagada, et iga stipendium toetaks otseselt arengukoostöö eesmärke, panustaks sihtriigi reformidesse ja looks pikaajalist mõju,” selgitas Kristi Kulu, hariduse valdkonna juht ESTDEV-is. Täpsem info muutunud korralduse kohta tuleb käesoleva aasta lõpul või 2026. aasta alguses.
Sel aastal rahastuse saanud projektid
Tallinna Ülikool paneb välja kuni 15 stipendiumit õppuritele Ukrainast, Armeeniast, Botswanast, Gruusiast, Keeniast, Moldovast, Namiibiast ja Ugandast, et nad saaksid täiendada oma teadmisi Eesti haridussüsteemis haridusinnovatsiooni ja juhtimise mikrokvalifikatsiooniprogrammis.
Toetuse suurus: 66 450 eurot
Visionest Institute OÜ jätkab ekspordi konsultantide koolitusprogrammide tegemist. Kahe koolitusprogrammi peale kokku võimaldab stipendiumi toetus programmi läbida 20 osalejal Gruusitast ning 7 osalejal Ukrainast. Koolitused hõlmavad erinevaid mooduleid, individuaalseid mentorlussessioone ning praktilist tööd ettevõttes, mis annab osalejatele reaalse ekspordinõustamise kogemuse.
Toetuse suurus kahele koolitusprogrammile: 88 300 eurot
Eesti Diplomaatide Kooli SA pakub kokku 7 õppestipendiumit diplomaatidele, riigiametnikele ja kodanikuühiskonna esindajatele 2025/2026 õppeaastal täiendõppeprogrammis “Rahvusvahelised suhted ja diplomaatia”. Seitsmest stipendiumist kolm on mõeldud just Ukrainast pärit õppuritele.
Kahe stipendiumitoetuse suurus kokku: 110 600 eurot
Tallinna Tehnikaülikool pakub Digiriigi mikrokraadiprogrammis osalemise toetust 15 inimesele Armeeniast, Gruusiast ja Moldovast.
Toetuse suurus: 50 616 eurot
Tartu Ülikool jagab stipendiume kolmele mikrokraadiprogrammile.
Euroopa Liidu aluste mikrokraadiprogrammis on kavas pakkuda stipendiume kuni 20 Ukraina õppijale, kes on kas riigiametnikud, kodanikuühiskonna esindajad või muul moel otseselt seotud Ukraina EL-iga liitumise protsessiga.
Toetuse suurus: 30 300 eurot
Aafrika loomemajanduse sektorile suunatud Loovprojektide juhtimise mikrokraadiprogrammis oodatakse koolitada 15 loomemajanduse valdkonnas tegutsevat juhtimisteadmiste ja -potentsiaaliga inimest.
Toetuse suurus: 21 375 eurot
Mikrokraadiprogrammis “Tehnoloogia transformatiivne kasutamine haridustuleviku kujundamiseks” soovitakse toetada viie Armeeniast, Gruusiast ja/või Moldovast pärit haridustöötaja professionaalset arengut.
Toetuse suurus: 11 970 eurot
MTÜ Tuleviku Tehnoloogiaharidus pakub kood/Jõhvi kogemuse baasil täiendõppeprogrammi Keenia õppijatele, et nad saaksid osa Eesti haridusinnovatsioonist ja kogeda uuenduslikku õpikogemust.
Toetuse suurus: 20 000 eurot
Täiendõppeprogrammide jaoks stipendiumite jagamise eesmärk on muuta Eestis pakutav haridus kättesaadavamaks tudengitele arengukoostöö partnerriikidest, võimaldades neil õppida mikrokraadiõppes või täiendkoolitustel nendes valdkondades, mis aitavad saavutada nende koduriikide arengueesmärke. Koolitusprogrammi lõppedes naasevad tudengid oma koduriikidesse, et võimestada uute teadmistega uusi ja käimasolevaid reforme.
Seotud artiklid