Skip to content
Vaegnägijale

ESTDEV kaasas Taipei Missioonilt Lätis 1,1 miljonit eurot perekodu ehitamiseks Ukrainas

Uudis

ESTDEV ja Taipei Mission lepingu allkirjastamine
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) ja Taipei Missioon Läti Vabariigis sõlmisid täna koostöölepingu, millega Taipei esindus rahastab ühe perekodu ehitust Žõtomõri linnas 1,1 miljoni euroga.

Lepingu allkirjastasid Taipei Missiooni esindaja Andrew H.C. Lee ja ESTDEV-i tegevjuht Klen Jäärats Riigikogus toimunud tseremoonial, mille korraldas Eesti-Taiwani toetusgrupp. Sellega toetab Taipei Missioon Lätis ESTDEV-i algatust, mille eesmärk on rajada Eesti tüüprojekti järgi ehitatud elamuid Ukraina asendusperedele, kus kasvad sõjas orvuks jäänud lapsed. 

"Taiwanil on väga hea meel alustada koostööd Eestiga Ukraina ülesehitamiseks. Oleme pühendunud koostööle Eesti ja teiste demokraatlike riikidega, et anda elutähtsat abi Ukraina inimestele oma tuleviku ehitamiseks,“ sõnas Lee.

Family-type small group home for rebuilding Ukraine. ESTDEV.
Perekodu tüüpprojekt. Foto: ESTDEV

1,1 miljoni euro suurune rahastus katab 212-ruutmeetrise maja ja pommivarjendi ehituse ja möbleerimise. Majas on seitse tuba ja neli vannituba ning see on ehitatud Eesti parimaid ruumiloome ja ehitustavasid arvestades. 

Rahastus katab ka hangete korraldamise ning projektijuhtimisega seotud kulud. Maja valmib 2025. aasta lõpuks. 

Ettepaneku ühe Eesti projekti järgi ehitatud elamu rahastamiseks tegi Taipei Missioon Lätis ESTDEV-le 2024. aasta alguses. 

"Oleme tänulikud Taipei esindusele usalduse ja toetuse eest. ESTDEV on avatud jagama oma praktilist kogemust Ukraina ülesehitamisel rahvusvaheliste rahastajate ja partneritega. Välisrahastus annab meile võimaluse võimendada ja skaleerida meie ettevõtmisi ning jagada Eesti kogemust ja oskusteavet Ukraina hüvanguks” ütles Jäärats.

Lisaks projektijuhtimisele on ESTDEV-i vastutada asendusvanemate koolitamine. Vanemad läbivad Eestis koolituse, kuidas hoolitseda sõjatraumaga laste eest samal ajal kui lapsed saavad veeta aega suvelaagris. 

Tänase allkirjastamistseremoonia korraldanud Riigikogu Eesti-Taiwani toetusrühma esimees Kristo Enn Vaga sõnul vajab Ukraina täna kogu abi, mida on võimalik saada.“Mul on hea meel, et alustame uut Eesti ja Taiwani vahelisest projekti Ukraina toetuseks. Ühiselt seisame demokraatia eest ja näitame autoritaarsetele režiimidele, et sarnaselt mõtlevad liitlased hoiavad kokku ja võidavad," kinnitas Vaga.

Lisaks Eestile teeb Taiwan Ukraina ülesehituseks koostööd mitme Euroopa Liidu riigiga, sealhulgas Tšehhi, Poola, Slovakkia ja Leeduga.