Skip to content
Vaegnägijale

Eesti toetusel valmivad peremajad said Ukrainas nurgakivi

Uudis

Eesti pani nurgakivi
Eesti ja Ukrainas asuva Žõtomõri linna esindajad asetasid nurgakivi kahele perekodule, kus hakkavad elama Ukraina suurpered, kes kasvatavad sõjas orvuks jäänud lapsi.

Majad ja nende juures asuv pommivarjend valmivad 2024. aasta lõpuks. Eesti abil valmib Ukrainas sel aastal kolm perekodu kokku 1,97 miljonit euro väärtuses.

Tseremoonial osalenud välisminister Margus Tsahkna sõnul on väga sümboolne, et kolm Ukraina peret saavad just jõuludeks uude ja turvalisse koju. „Sõjas kannatanud laste toetamine on meie prioriteet, sest need lapsed on maksnud kõrgeimat hinda – kaotanud oma kodu ja lapsepõlve. Eesti toetus perekodude ehitamiseks on oluline samm Ukraina ülesehitamisel,“ kinnitas Tsahkna. 

Nurgakivi asetamine Eesti perekodule Ukrainas

Nurgakivi asetamise üritusel olid kohal ka pered, kes Eesti ehitatud majadesse elama asuvad. Perede ja kinnistute valikule aitas kaasa Ukraina presidendi abikaasa Olena Zelenska Fond, kelle missioon on sõjas kannatanud asendusperedele elukoha pakkumine. 

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) Ukraina arengu ja koostöö juht Margus Gering ütles, et eelmisel sügisel peredega kohtudes ei uskunud nad, et tööd nii kiiresti algavad. "Nüüd, pool aastat hiljem, asetasid isad, emad ja nende lapsed oma tulevase kodu nurgakivi. Ehitussegu ja kelludega pandi alus uuele tulevikule," ütles Gering. 

Gering lisas, et koostöö Žõtomõri linna ja oblastiga on olnud efektiivne, kiire ja korralik kogu projekti vältel. “Meie abi on väga hinnatud ja ukrainlased imetlevad meie läbimõeldud ja otsusekindlat tegutsemist. Sama võime öelda ka Ukraina partnerite kohta – nad on näidanud erakordselt head töötempot, koostöövalmidust ja läbipaistvust oma tegemistes,” ütles ta. 

Nurgakivi asetamine Eesti perekodule Ukrainas

Perekodude arhitektuurilise lahenduse leidmiseks korraldas ESTDEV koos kultuuriministeeriumi ja Eesti Arhitektide Liiduga arhitektuurikonkursi, mille võitis arhitektuuribüroo DAGOpen kavand HATA.  Veidi üle 200 ruutmeetrises majas on seitse magamistuba ja neli vannituba. See koondab Eesti parimat teadmust ja kogemust ruumiloomest, ehituskultuurist ning asendusperede süsteemist.

Majad ehitab Ukraina ettevõtte LLC “Alexander & I” koostöös Eesti ettevõtte KMT Prefab OÜ. Lisaks peremajade ehitusele koolitab Eesti ka perevanemaid ja sotsiaaltöötajaid ning toetab Ukraina sotsiaalhoolekande süsteemi ümberkorraldamist. 

Peremajade ehitus on kolmas suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt Ukraina ülesehitamiseks. Aasta tagasi valmis lasteaed Ovrutši linnas ning oktoobris taasavati Ukraina põhja ja lõunasuunalisi maanteid ühendav Malõni sild. Lisaks osales Eesti Olena Zelenska Fondi “Room for Childhood” initsiatiivis ning rahastas ühe peremaja ehitust, mis avati tänavu 1. juunil.

Vaata pilte