Skip to content
Vaegnägijale

ESTDEV ja partnerid toetavad väljavalitud iduettevõtteid digitaalse-sotsiaalse innovatsiooni edendamisel Aafrikas

Uudis

DataGov
ESTDEV ja Soome avaliku halduse instituut HAUS on Team Europe’i Aafrika andmehalduse projektis välja valinud 10 iduettevõtet, kellel aidatakse programmi käigus jõuda investeerimisvalmiduseni, et neil oleks tulevikus võimalik oma lahendusi skaleerida.

Ametlikult eelmise aasta jaanuaris alanud Team Europe projekti Andmehaldus Aafrikas üldeesmärk on toetada inimkeskse andmemajanduse ja -ühiskonna arengut Aafrikas.

Digitaalse-sotsiaalse innovatsiooniga tegelevate iduettevõtete leidmiseks korraldasid ESTDEV ja HAUS juunist augustini ühise taotlusvooru. Kokku 88 laekunud avaldusest valiti välja 10 ettevõtet, kelle toetamist programmis jätkatakse. Valikul keskenduti viiele kriteeriumile: innovatsioon, sotsiaalne mõju, tehnoloogiline lahendus, andmepõhisus ja skaleeritavus.

“Väljavalitud ettevõtteid iseloomustab tugev potentsiaal laieneda oma riikidest välja ja luua suuremat efekti kogu Aafrikas. Nende lahendused on skaleeritavad ja aitavad leevendada sotsiaal-majanduslikke probleeme, mis on täpselt see, mida me projekti raames otsime,” ütles Laura Roop, ESTDEV-i rahvusvaheliste projektide juht.

Edaspidi tagatakse projekti raames spetsiaalselt nendele ettevõtetele kohandatud koolitusi, mentorlust ja juhendamist. Lisaks kaasatakse ettevõtted asjakohastesse võrgustikesse, et toetada neid jätkusuutlikuks kasvuks ja oma lahenduse skaleerimiseks vajalike uute võimaluste leidmisel.

ESTDEV-i tegevused selles projektis jagunevad kaheks:

  • Aitame suurendada digitaalse sotsiaalse innovatsiooniga tegelevate eraettevõtete suutlikkust laieneda ja leida uusi rahastamisvõimalusi, et toetada oma arengut.
  • Aitame suurendada piirkondlike ja riiklike institutsioonide, kodanikuühiskonna organisatsioonide ja erasektori võimekust läbi e-kursuste, koolituste, töötubade ja veebiseminaride, et nad saaksid veelgi tõhusamalt andmeid kasutada, analüüsida ja jagada neid väärtuse loomiseks.

„Tõhus andmehaldus on oluline, et kõik riigid saaksid kasutada digitaliseerimise kogu potentsiaali. See projekt võimestab sidusrühmasid kogu Sahara-taguses Aafrikas kasutama andmeid vastutustundlikult, hoogustades nii innovatsiooni ja aidates tagada kaasavat majanduskasvu,“ ütles ESTDEV-i digiarengu programmijuht Andres Ääremaa. „Selles algatuses osalemisega toetame uue andmetel põhineva arengu algust, millest saavad kasu kõik kodanikud.”

„Oma projektide kavandamisel püüame keskenduda inimkesksusele. Sama kehtib ka digitaliseerimise ja ettevõtluse puhul. See projekt on suurepärane võimalus viia kohalikud andmepõhised ideed järgmisele tasandile ja mõjutada positiivselt ühiskonda, mis on nende uuenduste keskmes,“ ütles ESTDEV-i Aafrika regiooni juht Katrin Winter.

Väljavalitud ettevõtted tulevad kokku 7 riigist:

  • VIYA HEALTH (Keenia) on välja töötanud naiste tervise digiplatvormi, mis võimaldab madala sissetulekuga regioonides saada naistel ja tüdrukutel personaliseeritud terviseinfot ja -teenuseid.
  • Panuka AgriBiz Hub (Sambia) tegutseb andmepõhise platvormiga, mis vahendab valdkonna ekspertide juhendamist ja praktilisi nõuandeid, et aidata edendada põllumajandust, finantskirjaoskust ja riskijuhtimist.
  • Wakamoso Africa (Lõuna-Aafrika Vabariik) aitab kaasa kogukondade ja kohalike omavalitsuste juhtimisele, kogudes ja pakkudes infot tervishoiu, hariduse, tööturu ja sotsiaalmajanduslike näitaja kohta.
  • Macquarie Medical (Namiibia) pakub diginõustamist, et parandada ligipääsu tervishoiule ka riigi kaugemates ja isoleeritumates piirkondades.
  • Niajiri Platform Limited (Tansaania) keskendub digitaalsetele värbamislahendustele ja pakub koolitusi ja nõustamist noortele, et aidata noortel tööturule siseneda.
  • Twiva Media Group (Keenia) platvorm viib kokku mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtted ja sotsiaalmeedia mõjuisikud, et aidata ettevõtetel ennast turundada ja oma tooteid müüa.
  • Ipachi Capital (Botswana) mobiilirakendus loob analüütikat ja raporteid, mis aitavad väikeettevõtetel hinnata oma rahalist toimetulekut ja krediidivõimekust.
  • Génération de l’Automobile SUARL (Senegal) mobiilsusplatvorm toetab elektriautode kasutuselevõttu Senegali linnatranspordis.
  • AgriBORA (Keenia) aitab põllumeestel jõuda vajalike finantsteenusteni, sh tegelevad nad andmete kogumisega, mis aitaksid kaasa krediidivõimekuse hindamisele ja riskijuhtimisele.
  • Mipango Fintech (Tansaania) finantskirjaoskuse platvorm pakub vahendeid sissetuleku jälgimiseks, personaalse eelarve koostamiseks ja eesmärkide seadmiseks. Eriti pööratakse tähelepanu madala sissetulekuga elanikkonnale ning naistele ja noortele.

Vastavalt koostöölepingule on ESTDEV-il projekti tegevuste elluviimiseks kasutada 895 000 eurot, millest 645 000 eurot tuleb GIZ-ilt ja 250 000 eurot ESTDEV-ilt.

Mis on digitaalne sotsiaalne innovatsioon?

Digitaalne sotsiaalne innovatsioon (DSI) on uuenduslike andmepõhiste tehnoloogialahenduste väljatöötamine, mis aitaksid lahendada ühiskondlikke probleeme ja kokkuvõttes aidata kaasa jätkusuutlikule majanduskasvule. Digitaalne sotsiaalne innovatsioon tegeleb valdkondadega nagu e-tervishoid, digitaalne kaasatus ja kliimamuutused.

Data Governance in Africa initsiatiivi rahastab Euroopa Liit koos viie liikmesriigiga (Belgia, Eesti, Soome, Prantsusmaa ja Saksamaa) osana ELi Global Gateway strateegiast. Initsiatiivi rakendavad Digital Africa, Enabel, ESTDEV, HAUS, Expertise France ja GIZ.