Eesti ja Saksamaa alustavad koostööd andmehalduse võimestamiseks Aafrikas
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus - ESTDEV ja Saksa arengukoostöö agentuur GIZ sõlmisid Team Europe'i liikmetena koostöölepingu, et toetada õiglase ja kaasava andmemajanduse ja -ühiskonna arendamist Sahara-taguses Aafrikas.
„Viis Euroopa riiki koos Euroopa Komisjoniga on ühendanud jõud, et Data Governance in Africa initsiatiiv koos ellu viia. Andmehalduse edendamine on meie Aafrika partnerite arengukavade jaoks strateegiliselt oluline,“ ütles Franz von Weizsäcker, Data Governance in Africa projektijuht GIZi Aafrika Liidu esinduses.
„Iga rakendusorganisatsioon panustab oma unikaalsete tugevustega: ESTDEV keskendub digiarengule, tuginedes Eesti edule, samas kui GIZ kasutab oma tugevaid partnerlussuhteid ja kohalolekut 39 Aafrika riigis. Meil on väga hea meel teha ESTDEV-iga selle projekti raames koostööd,“ lisas von Weizsäcker.
Projekti üldeesmärk on toetada inimkeskse andmemajanduse ja -ühiskonna arengut Aafrikas. „Tõhus andmehaldus on oluline, et kõik riigid saaksid kasutada digitaliseerimise kogu potentsiaali. See projekt võimestab sidusrühmasid kogu Sahara-taguses Aafrikas kasutama andmeid vastutustundlikult, hoogustades nii innovatsiooni ja aidates tagada kaasavat majanduskasvu,“ ütles ESTDEVi digiarengu programmijuht Andres Ääremaa. „Selles algatuses osalemisega toetame uue andmetele põhineva arengu algust, millest saavad kasu kõik kodanikud.“
ESTDEV tegevused selles projektis jagunevad kahes suunas:
- Aitame suurendada juba digitaalse sotsiaalse innovatsiooniga tegelevate eraettevõtete suutlikkust laieneda ja juurdepääsu rahastamisvõimalustele, et oma ettevõtteid arendada. Selle saavutamiseks on koos Soome avaliku halduse instituudi HAUSiga avatud ühine taotlusvoor andmepõhistele idufirmadele ja VKEdele.
- Piirkondlike ja riiklike institutsioonide, kodanikuühiskonna organisatsioonide ja ettevõtete (sealhulgas taotlusvoorust valitud DSId) suutlikkuse suurendamine (koolitused, töötoad jne), et nad saaksid veelgi paremini andmeid kasutada, analüüsida ja jagada neid väärtuse loomiseks.
„Oma projektide kavandamisel püüame keskenduda inimkesksusele. Sama kehtib ka digitaliseerimise ja ettevõtluse puhul. See projekt on suurepärane võimalus viia kohalikud andmepõhised ideed järgmisele tasandile ja mõjutada positiivselt ühiskonda, mis on nende uuenduste keskmes. Usun, et see ainulaadse fookusega projekt on katalüsaatoriks ideedele ja teenustele, mis päriselt muudavad inimeste elu,“ ütles ESTDEVi Aafrika regiooni juht Katrin Winter.
Vastavalt koostöölepingule on ESTDEV-il projekti tegevuste elluviimiseks kasutada 895 000 eurot, millest 645 000 eurot tuleb GIZ-ilt ja 250 000 eurot ESTDEV-ilt.
Mis on digitaalne sotsiaalne innovatsioon?
Digitaalne sotsiaalne innovatsioon (DSI) on uuenduslike andmepõhiste tehnoloogialahenduste väljatöötamine, mis aitaksid lahendada ühiskondlikke probleeme ja kokkuvõttes aidata kaasa jätkusuutlikule majanduskasvule. Digitaalne sotsiaalne innovatsioon tegeleb valdkondadega nagu e-tervishoid, digitaalne kaasatus ja kliimamuutused.
Data Governance in Africa initsiatiivi rahastab Euroopa Liit koos viie liikmesriigiga (Belgia, Eesti, Soome, Prantsusmaa ja Saksamaa) osana ELi Global Gateway strateegiast. Initsiatiivi rakendavad Digital Africa, Enabel, ESTDEV, HAUS, Expertise France ja GIZ.
Seotud artiklid