Eesti toetab Ukraina riikliku maksusüsteemi digitaliseerimist
Euroopa Liiduga liitumise eel on Ukrainal käsil mitu reformi, millest üks on riikliku maksusüsteemi digitaliseerimine. Vajalikke muudatusi aitavad ellu viia Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) ja Eesti Maksu- ja Tolliamet (EMTA).
ESTDEV-i demokraatia ja õigusriigi valdkonnajuht Eva-Maria Liimets sõnas, et Eesti jagab Ukrainale oma teadmisi ja kogemusi valdkondades, mis on Ukraina tuleviku jaoks Euroopa Liidus kriitilise tähtsusega. “Hästi toimiv ja läbipaistev maksusüsteem on üks selliseid valdkondi ning meil on au anda oma panus Ukraina reformipüüdlustesse,” ütles Liimets projekti avaseminaril.

Eesti ja Ukraina koostööprojekti eesmärk on edasi liikuda Ukraina maksuameti (SRS) halduse digitaliseerimisega, vabatahtliku maksukuulekuse suurendamisega ja arendada oskusi maksupettustega võitlemiseks ning seeläbi toetada Ukraina liitumist Euroopa Liiduga.
Maksu- ja Tolliameti peadirektor Raigo Uukkivi ütles, et Eesti on üles ehitanud kaasaegse maksuhalduse, mis põhineb läbipaistvusel, digitaliseerimisel ja vabatahtlikul täitmisel. „Ootame huviga teadmiste vahetamist SRS-iga ja teadmiste jagamist, mis toetab tema jõupingutusi maksuhalduse ja maksukogumise vastavusse viimiseks EL-i standarditega.“
Ukraina maksuameti juht Ruslan Kravtšenko sõnul on koostööprojekti algus oluline samm Ukraina maksusüsteemi edendamisel. „Meie eesmärk on parandada maksude kogumist, tugevdada ressursside mobiliseerimist ja tagada maksutulude stabiilsus, mis on eriti oluline sõja ajal. Eesti on ülemaailmne eeskuju vabatahtliku maksukuulekuse valdkonnas ja meie eesmärk on rakendada seda lähenemisviisi Ukrainas. Digitaliseerimine on juba osa meie maksustrateegiast ning järgmine samm on maksudest kõrvalehoidumise ja varimajanduse vastu võitlemine digitaalse kontrolli abil,“ ütles Kravtšenko.

Liimetsa sõnul on Ukraina maksupoliitika EL standarditega vastavusse viimine integratsiooni jaoks vajalik. “Kaasaegne maksusüsteem, mis on lihtne ja efektiivne, mängib samuti olulist rolli soodsa ettevõtluskeskkonna loomisel, investeeringute ligimeelitamisel ja jätkusuutliku majanduskasvu tagamisel,” ütles Liimets.
Üle kolme aasta vältava projektiga toetatakse Ukraina riikliku eelarvestrateegia aastani 2030 ellu viimist. “Eesti on loonud ühe kõige tõhusamast digitaalsest maksusüsteemist ja arvan, et siin on väärtuslikke õppetunde ka teistele riikidele,” ütles Liimets.
Ukraina suursaadik Eestis Maksym Kononenko rõhutas projekti avaseminaril koostöö laiemat tähtsust. “Sõda on Ukraina jaoks tohutu väljakutse, kuid ka võimalus kiireks arenguks. Eesti on üks peamisi partnereid, kes aitab meil edusamme kiirendada - olgu see siis maksureformide, digitaliseerimise või praktiliste lahenduste vallas. See kohtumine on oluline samm meie maksusüsteemi ühtlustamisel EL-i standarditega ja me hindame väga kõrgelt Eesti pidevat toetust selles protsessis,” ütles Kononenko.

Projekti raames koolitatakse erinevate töötubade ja mentorluse kaudu Ukraina maksuameti tippjuhtkonda, aga ka keskastmejuhte ja eksperte. Kuigi otseses koolituses osalevad 50 maksuameti töötajat, on kasu siiski kogu organisatsioonile, sest koolituse tulemusena paraneb Ukraina maksuameti efektiivsus ja organisatsiooni juhtimisvõimekus.
Liimets märkis, et Ukraina on juba teinud suuri edusamme digitaliseerimises ning ESTDEV-i ja EMTA koolitused annavad praktilisi teadmisi ning aitavad süsteeme veelgi edasi arendada. Kokku rahastab ESTDEV koostööprojekti kolme aasta vältel ligi 300 000 euroga.
Seotud artiklid