Skip to content
Vaegnägijale

280 Ukraina kohalikku ametnikku läbisid “IMPACT-Zhytomyr” kursuse EL-i rahastamise ja projektide rakendamise kohta

Uudis

Impact Zhytomyr
“IMPACT-Zhytomyr” arenguprogrammi lõputseremoonial tunnustati üle 280 osalejat: 129 kohaliku omavalitsuse juhti said tunnistused ja 63 meeskonda koostasid projektitaotlused, millest mitmed on esitatud rahastuse saamiseks.

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) toetusel töötas juhtimisprogrammi välja konsultatsioonifirma Civitta koostöös Tartu Ülikooliga.  

Civitta Ukraina partneri Ivanna Diduri sõnul oli projekti esmaseks eesmärgiks anda Žõtomõri oblasti kogukondadele vahendid tugevate projektitaotluste koostamiseks, partnerlussuhete loomiseks rahastajatega ja arenguprojektide tõhusaks elluviimiseks.

„Meie jaoks oli oluline õpetada kogukondi olema loovad, kavandama projekte, millel on laiem mõju, mõtlema globaalselt ja tegutsema lokaalselt, et tõesti midagi muuta. Riigi sõjajärgse taastumise kontekstis on rahvusvaheliste partnerite ja doonorite kaasamine üks piirkonna jätkusuutlikkuse ja arengu olulisemaid komponente,“ ütles Didur.

Koolitusprogramm algas eelmise aasta novembris töötubade ja häkatoniga. Kursusel osalejad 65 kohaliku omavalitsuse esindajad, kelle eesmärk oli sõnastada oma kogukondade peamised arenguküsimused ja toota projektiideid nende küsimuste lahendamiseks .

Kolme kuu jooksul õpetasid Civitta ja Tartu Ülikooli eksperdid kogukondade esindajatele, kuidas arendada edukaid projekte. Programm hõlmas mentorlust ja projektiarendust alates kontseptsiooni loomisest kuni rahastamise ja partnerite otsimiseni EL-is. Programmi lõpuks olid 63 meeskonda koostanud projektitaotlused, millest osa on esitatud rahastusvoorudesse toetuse taotlemiseks.

„Koos Tartu Ülikooliga oleme välja töötanud põhjaliku õppekava, mis koosnes kaheksast moodulist. Kursuse lõpuks said osalejad selgelt aru, kust hankida vahendeid, kuidas luua partnerlussuhteid ja kuidas pidada dialooge rahvusvaheliste partneritega. Enne kursust oli vaid umbes 30% osalejatest projektidega seotud kogemusi. Loodame, et “IMPACT-Zhytomyr” osalemise kaudu suurenes see protsent oluliselt,“ ütles Jaroslav Zhydyk, Civitta Ukraina partner.

Žõtomõri oblasti kuberner Vitalii Bunetško kinnitas, et omavalitsuste võimekus luua taastus- ja arendusprojekte ning meelitada ligi rahalisi vahendeid on piirkonna majanduskasvule suureks tõukejõuks.  „Regionaalsel tasandil on rahvsuvahelistel arendusprojektidel oluline roll kogu piirkonna sõjajärgsel ülesehitamisel, sest projektide rakendamine aitab luua uusi töökohti, parandada infrastruktuuri ja tõsta inimeste elatustaset. Tänu programmile “IMPACT-Zhytomyr” on 65 Žõtomõri piirkonna omavalitsusjuhid saanud teadmisi ja oskusi suurte muutuste elluviimiseks,“ ütles Bunetško.

„Nii nagu Eesti areng ei toimunud ainult Tallinnas, ei piirdu Ukrainas areng vaid Kiieviga. Riiklikud otsused on küll olulised, kuid paljud kriitilised valikud tuleb teha kohapeal. Et Žõtomõri piirkond saaks Euroopalikul teel edasi minna, tuleb keskenduda suurematele projektidele, mille jaoks on vaja kaasata suuremat rahastust. Seepärast piloteerimise Ukrainas projekti, kus koolitasime Žõtomõri kohalikke omavalitsusi projektitaotlusi koostama ja projekte ellu viima. Tagasiside on olnud positiivne,“ ütles ESTDEV-i juht Klen Jäärats.

Alates Venemaa täiemahulise agressiooni sõja algusest on Eesti investeerinud Žõtomõri piirkonna taastamiseks üle 20 miljoni euro.