Skip to content
Vaegnägijale

Eesti ja Ukraina uus arenguprogramm suurendab kohalike omavalitsuste võimekust luua projekte ja taotleda raha Ukraina ülesehitusfondidest

Uudis

ESTDEV-ImpactZhytomyr
Üle 200 Ukraina Žõtomõri piirkonna kohaliku omavalitsuse esindaja on liitunud IMPACT-Zhytomyr programmiga, mis tugevdab kohalike omavalitsuste suutlikkust arendada ja rakendada EL-i rahastatud projekte.

Programmi on loonud Civitta Ukraina ning seda rahastab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

Sõja puhkemise järel on Ukraina kohalikud omavalitsused seisnud silmitsi massiivsete väljakutsetega nagu infrastruktuuri hävimine, majanduslangus, ulatuslik ränne ja sõjategevuse tulemusena tekkinud kahju keskkonnale. Nende probleemide ületamiseks peab omavalitsustel omale visioon, strateegiline plaan ja oskus arendada ja rakendada kvaliteetseid arenguprojekte, et piirkonna elu taastada ja viia uuele tasemele.

Koostööprojekti avamine 

Programmi avamisel esinenud justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta ütles, et just kohalikel omavalitsustel on väga suur roll sõjas kannatada saanud piirkondade taastamisel, samuti liitumisläbirääkimistel Euroopa Liiduga (EL). “Eesti näitel olid just kohalikud omavalitsused need, kes kasvatasid kogukondade suutlikust orienteeruda Euroopa Liidu rahastamismudelites ja süstisid usku liitumise tulemusel toimuvatesse muutustesse,“ kinnitas Pakosta. “IMPACT-Zhytomyr on omamoodi teatepulk, mis võimaldab Ukraina omavalitsustel võtta vastutuse oma arengu eest.”

Ukraina Euroopa ja Euro-Atlandi integratsiooni asepeaminister, Ukraina õiguskaitseminister Olha Stefanishyna, avaldas tänu Eesti valitsusele Ukraina toetamise eest ning IMPACT-Zhytomyr programmi elluviimise eest. “Sellised projektid aitavad omavalitsustel arendada strateegilist visiooni ja projektide rakendusvõimekust, sest just regionaalsel ja kohaliku omavalitsuse tasandil viiakse eelarveprogramme, finants- ja keskkonnaalgatusi, mis hoogustavad innovatsiooni piirkonna arenguks,” rääkis Stefanishyna.

IMPACT-Zhytomyr programm

IMPACT-Zhytomyr ühendab koolituse, mentorlusel, arenguprobleemide sõnastamise ja nendele lahenduste leidmise piirkonna jätkusuutliku arengu edendamiseks. Programm koolitab kohalikke juhte looma rahvusvahelistele standarditele vastavaid kvaliteetseid projektitaotlusi, orienteeruma keerulistes rahastamismehhanismides, suhtlema doonoritega ja juhtima projekte tõhusalt.  

Žõtomõri administratsiooni juht Vitalii Bunechko märkis, et programm on strateegiliselt oluline Žõtomõri piirkonna taastamiseks, pakkudes võimaluse ellu viia projekte, mis loovad uusi töökohti, parandavad infrastruktuuri ja tõstavad kohalike elanike elatustaset.

„Paljud meie piirkonna omavalitsused teevad juba aktiivselt töötavad erinevate Ukraina arengut toetavate programmidega. Siiski, ressursside edukas kaasamine nõuab uusi oskusi – alates taotluste koostamisest kuni rahastuse haldamise ja rahvusvahelistele standarditele vastava aruandluseni välja,“ rõhutas Vitaliy Bunechko.

DREAM-i uuringust selgus, et üle 90% Ukraina kohalikest kogukondadest soovib rahvusvahelist rahastamist oma piirkonna ülesehitamiseks. Enamik omavalitsusi kinnitas, et vajab abi projektidokumentatsiooni (65%), taotluste täitmise (63%) ja personali suutlikkuse tõstmise (63%) osas.

„IMPACT-Zhytomyr koolituste eesmärk on lahendada need puudujäägid, pakkuda teadmisi ja oskusi tõhusaks koostööks rahvusvaheliste partneritega. Samuti on koolitused piirkonna vajaduste põhjalikuks hindamiseks, projektide koostamiseks ning praktiline töötuba EL rahastustaotluse kirjutamiseks. Eesti toetusel on Žõtomõri oblasti kohalikel esindajatel nüüd võimalus täiendada oma oskusi, et edukalt luua ja juhtida projekte oma piirkonna arenguks,“ ütles Dmytro Lyvch, Civitta Ukraina partner.

Kolm kuud kestva koolitusprogrammi õppekava töötas konsultatsioonifirma Civitta Ukraina välja koostöös Tartu Ülikooli ja ESTDEV-iga. Kokku osaleb erinevatel koolitustel üle 200 Žõtomõri oblasti ametniku. Võimekuse suurendamise koolitusprogramm "Impact Zhytomyr" on skaleeritav teistele kohalikele omavalitsustele üle kogu Ukraina.

ESTDEV-i juht Klen Jäärats rõhutas Ukraina kohalike omavalitsuste võimekuse suurendamise olulisust, eriti eelseisvate Euroopa Liidu liitumisläbirääkimiste valguses. "Euroopaga ühinemine ei tähenda Ukrainale vaid ainult süsteemide ümberkujundamist, vaid ka kohalike omavalitsuste võimestamist, et tõsta piirkonna vastupanuvõimet ja tagada jätkusuutlik kasv," sõnas Jäärats.

Alates Venemaa täiemahulise sõja algusest Ukrainasse on Eesti panustanud Žõtomõri piirkonna ülesehitamisse. Läbi arengukoostöö on kahe aasta jooksul eraldatud üle 33 miljoni euro ning viidud ellu üle 60 projekti.