Skip to content
Vaegnägijale

Ukraina piirivalvurid käisid Eestis Sisekaitseakadeemias koolitusel

Sisekaitseakadeemia
Siseministeeriumi ja Sisekaitseakadeemia poolt loodud projekt „Smart Border for Ukraine“ tõi eelmisel nädalal Eestisse koolituma 24 Ukraina piirivalvurit Lääne Regionaalse Direktoraadi piirkonnast.

Koostööprojekti rahastas üle 170 000 euroga Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV). Projekti eesmärk on aidata kaasa Ukraina piirivalve struktuuride ülesehitamisele, demokraatlikule arengule ja heade juhtimistavade juurutamisele ning Euroopa Liidu integratsiooni ja lõimumisele, koolitades 50-60 piirivalve instruktorit järgmise aasta lõpuks.

Euroopa Liiduga liitumise protsess võib võtta aastaid ning selle käigus peab Ukraina viima oma seadusandluse kooskõlla EL seadustega, sealhulgas kõik, mis on seotud piirihalduse, -valve ja -kontrolliga. Ukraina siseministeerium pöördus Eesti poole palvega, et nõustaksime sealseid piirivalve üksuseid, tuginedes Eesti enda EL liitumise ja Schengeni kogemusele.

ESTDEV-i demokraatia ja õigusriigi valdkonnajuht Eva-Maria Liimets sõnas, et Ukraina reformide toetamine on keeruline, kuid oluline väljakutse. “Peame väga oluliseks, et Ukraina ametnikud ja poliitikakujundajad saaksid EL lõimumise teel vahetult tutvuda inimõiguste kaitseks ja õigusriigi tagamiseks välja töötatud parimate praktikatega,” ütles Liimets. 

Liimets ütles, et Ukrainal seisvad ees sarnased ülesanded, kui Eestil olid Euroopa Liiduga liitumise eel sisejulgeoleku Euroopa standarditega vastavusse viimisel. Oma kogemuse ja oskuste jagamisega aitab Eesti Ukrainal reforme tõhusamalt ellu viia.

Sisekaitseakadeemia Frontexi teemajuht Aleksander Raketski sõnas, et Smart Border for Ukraine (SBUK) esimene koolitusmoodul oli edukas ning Ukraina piirivalvurid jäid õppejõudude, instruktorite ning koolituse sisuga rahule. "Nad olid väga huvitatud Schengeni teemalistest loengutest ning maismaapiiri kaitsmise temaatikast. Ukraina tõepoolest tahab Euroopa Liitu astuda ja nad pingutavad selle nimel," ütles Raketski. 

Sisekaitseakadeemia viib läbi neli viiepäevast koolitust, millest kaks toimuvad 2024. aastal ja kaks 2025. aastal. 

Projekti rahastati tänavusest ESTDEV-i Ukraina taotlusvoorust, kust said toetust projektid, mis keskendusid Venemaa agressioonist põhjustatud sõjakahjude leevendamisele, heade valitsemistavade ja demokraatia arengu edendamisele, sõltumatu meedia tugevdamisele ja väärinfo vastu võitlemisele, väikeettevõtluse toetamisele ning nüüdisaegse hariduse edendamisele.

Taotlusvooru hindamiskomisjon sõnas toona Sisekaitseakadeemia projekti kohta, et piirivalvurite koolitamine on oluline just Ukraina Euroopa Liiduga liitumist silmas pidades. Komisjon hindas kõrgelt ka seda, et koolituste üheks komponendiks on koolitajate õpetamine, mis aitab tagada jätkusuutlikkust. Projekti kaugem eesmärk on koos Põhjamaade ja Balti regiooni partneritega rajada Ukraina läänepiirile n-ö etalon piiriületuspunkt, mille sarnast on sõjategevuse lõppede võimalik rajada ka Ukraina teistesse piirkondadesse.