Ukraina lasteaialapsed õpivad Eestis väljatöötatud meetodiga esmaabi
ESTDEV-i rahastatud koostöö raames õpivad ukraina lasteaialapsed esmaabi põhitõdesid.
Ka lapsed peavad märkama ohtu enda ümber, oskama seda ennetada ja vajadusel abi pakkuda. Eriti oluline on nende teadmiste arendamine ukraina laste seas. Selleks, et seda teha on esmaabiõpetaja Margit Pärn välja töötanud metoodika, kuidas lastele eakohaselt õpetata vajalikke võtteid.
Esmaabi kohvrites on vajalikud õppematerjalid, harjutused ja töölehed, mille abil saab õpetaja lastele selgitada näiteks, kuidas kutsuda kiirabi või mida teha vigastuste korral. Projekti eesmärk on julgustada lapsi üksteise suhtes hoolivalt käituma ja ohtu märkama. Lisaks tõstetakse kohvrite abil õpetajate ja täiskasvanute teadlikkust sellest, kuidas neil teemadel lastega rääkida. Erinevad praktilised tegevused ja mängud annavad lastele teadmisi ja oskusi, kuidas aidata vigastatud inimest.

Kuigi esmaabikoolitustega alustati Eestis juba 2006. aastal, on programm arenenud ulatuslikuks rahvusvaheliseks koostööprojektiks. SA Archimedes Erasmus+ käivitas 2020. aastal programmi raames projekti „Ma olen julge ja abivalmis inimene“, mis tõi kokku koolitajad erinevatest riikidest.
„See programm on äärmiselt asjakohane, sest laste esmaabi aluste õpetamine mitte ainult ei arenda nende praktilisi oskusi, vaid kasvatab ka inimlikkust, vastutustunnet ja oskust aidata teisi kriisiolukordades. Olen Eestile tänulik, et ta toetab meie riiki nii rasketel aegadel,“ ütles Žõtomõri linnavalitsuse sekretär Galyna Shymanska.
Mullu sügisel saadeti Ukrainasse esimene kogus kohvreid ning nende sisu käisid tutvustamas Tallinna Meelespea lasteaia direktor Kristina Märks ja õpetaja Tetiana Klymenko. Lisaks kohvritele valmis Meelespea lasteaia eestvedamisel ka veebipõhine õppematerjal. 70 kohvri saatmist Ukrainasse toetas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

Ukrainas viidi läbi koolitusi viies Žõtomõri oblasti lasteaias, sh ka Eesti ehitatud Ovrutši lasteaias. Esmaabikohvreid käis Ovrutši lasteaias üle andmas ka Eesti haridusminister Kristina Kallas. Kokku on nüüdseks koolitatud üle 150 lasteaiaõpetaja. Meelespea lasteaia direktori Kristina Märksi sõnul on koolituste tagasiside positiivne ning ukraina pedagoogid kiitsid õppematerjali praktilisust ja selle ülesehitust, mis julgustab lapsi mõtlema olukordade põhjustele. Samuti meeldis Märksi sõnul õpetajatele metoodika mitmekülgsus – see hõlmas videoid, situatsioonikaarte, mänge ja käsiraamatuid. Eriti toodi esile materjalide kasutusvõimalusi erinevates olukordades ning igapäevategevuste analüüsimisel.
ESTDEV-i hariduse valdkonnajuht Kristi Kulu sõnas, et lastele esmaabi õpetamine pole pelgalt praktiliste oskuste edasiandmine. “See on investeering hoolivamasse ja vastutustundlikumasse ühiskonda. Meie eesmärk on pakkuda Ukraina õpetajatele ja lastele tuge, mis aitab neil paremini toime tulla keerulistes olukordades ning kasvatab enesekindlust ja abivalmidust. On rõõm näha, kuidas Eesti kogemused ja metoodika jõuavad riigipiire ületades erinevatesse lasteaedadesse ning aitavad kujundada turvalisemat tulevikku,” ütles Kulu.
Seotud artiklid