Skip to content
Vaegnägijale

Ukraina ettevõte võitis ligi kahe miljoni eurose lepingu Eesti perekodude ehitamiseks Ukrainasse

Uudis

Projekti avaüritus
Ukraina ettevõte LLC “Alexander & I” koos Eesti alltöövõtja KMT Prefab OÜ-ga võitis 1,97 miljoni euroga riigihanke kolme Eesti perekodu ehitamiseks Žõtomõri oblastisse Ukrainas.

Perekodude ehitust rahastab välisministeerium ja viib ellu Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

ESTDEV-i ja LLC “Alexander & I” allkirjastatud lepingu järgi on ehitajal tööde läbiviimiseks kokku 245 päeva. Tööd hõlmavad kolme elementmaja projekteerimist, tootmist ja ehitamist koostöös Eesti elementmajade tootja KMT Prefab OÜ-ga ning pommivarjendi ehitamist. Lisaks rajab peatöövõtja majadele sisseehitatava mööbli, köögi, kommunikatsioonid, haljastuse ja mänguala lastele. 

Välisminister Margus Tsahkna ütles projekti avaüritusel, et peame toetama Ukrainat nii palju kui võimalik, et sõda Venemaa vastu võita. „Eesti on toetanud ja toetab Ukrainat edasi nii sõjaliselt kui Venemaa hävingu tulemusi üles ehitades. Me alustasime oma projektidega juba sõja alguses ja täna allkirjastatud peremajade projekt on järjekordne näide, et me oleme Ukrainaga koos. Eesti tegevuse vastu on suur huvi rahvusvahelisel tasemel ning siin oleme me eeskujuks.”

Family-type small group home for rebuilding Ukraine. ESTDEV.
Perekodu tüüpprojekt. Foto: ESTDEV

Peremajade ehitus on kolmas suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt Ukraina ülesehituse toetamiseks. Lisaks perekodude ehitamisele pakub ESTDEV koolitust ka perevanematele ning Žõtomõri oblasti sotisaalhoolekande spetsialistidele. Projekti toetab ka Ukraina presidendi abikaasa Olena Zelenska Fond, kes on nõustanud kinnistute valikut Žõtomõri oblastis ning abistanud majadesse elama asuvate perede valikul. Eesti ehitatud kodudes hakkavad elama sõjas orvuks jäänud lapsi adopteerinud pered. 

ESTDEV-i tegevjuht Klen Jäärats sõnas, et perekodude projekt on järjekordne hea näide, kuidas nii Eesti kui ka Ukraina avalik ja erasektor arhitektuuri-, ehituse- ja sotsiaalvaldkondades koos töötavad. “Loodan, et uute perekodude valmimisega detsembris saame anda oma tagasihoidliku panuse sellesse, et hoida inimeste lootust elus. Samuti loodame turgutada euroopalikke reforme Ukrainas nende sotsiaalsüsteemi desovietiseerimisel sarnaselt Eestiga,” ütles Jäärats.

Ukraina perekodude elemente tootev KMT Prefab OÜ juhatuse liige Martin Talts sõnas, et nende jaoks on oluline olla osaline Ukraina aitamisel. “Perekodude projektil on veel eriline väärtus sotsiaalses mõttes, sest see loob kaasaegsed elamistingimused neile Ukraina lastele, kes seda kõige enam vajavad,” ütles Talts. 

Perekodude arhitektuuriline lahenduseks korraldas ESTDEV koos kultuuriministeeriumi ja Eesti Arhitektide Liiduga arhitektuurikonkursi, mille võitis arhitektuuribüroo DAGOpen. Eesti tüüpprojektiga 212 ruutmeetrises majas on 7 magamistuba ja 4 vannituba. Ukrainasse ehitatavad perekodud koondavad Eesti parimat teadmust ja kogemust ruumiloomest,  ehituskultuurist ning asendusperede süsteemist. 

Praegu on Ukrainas üle 1300 perekodu, kus igaühes elab 5-10 orbu. Sõja tõttu on vähemalt 80 perekodu hävinud. Kuigi pered on kolinud Ukraina turvalisematesse piirkondadesse, elavad nad kindla elukohata. Olena Zelenska Fondi hinnangul on 40 asenduspere vajadus uue elamispinna järele eriti kriitiline.