Skip to content
Vaegnägijale

Tiit Riisalo teeb oma esimese töövisiidi Ukrainasse

Sündmus

Ukraine Estonia EU

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) tegevjuht Tiit Riisalo koos välisministeeriumi kantsleri Jonatan Vsevioviga viibib sel nädalal visiidil Ukrainas, et kinnitada Eesti vankumatut toetust Ukrainale ja arutada edasisi samme Ukraina võidu saavutamiseks ja sõjapurustuste taastamiseks.

„Ukraina on Eesti arengukoostöö prioriteet. Oleme esimene riik, kes juba tegeleb ülesehitusega. Tahame olla suunanäitajaks maailmale, et ülesehitustegevus juba täna on võimalik ja äärmiselt vajalik. Lasteaia ehitamisega soovime anda ukrainlastele lootust, et Ukraina tulevik – lapsed – on hoitud ning nende lapsepõlv ja koolitee saavad jätkuda,“ sõnas ESTDEV-i tegevjuht Tiit Riisalo.

Eesti koondab oma toetuse Ukrainas Žõtomõri oblastile. “Esimese ülesehitusobjekti lõpetamise järel oleme valmis seda skaleerima üle kogu Ukraina, aga seda juba koostöös teiste riikidega,“ lisas Riisalo.

Koos välisministeeriumi kantsleri Jonatan Vseviovi, Eesti suursaadikuga Ukrainas Kaimo Kuusega ja kohalike partneritega on arutusel Eesti toetus Ukrainale liitumisel Euroopa Liiduga, Ukraina julgeolek ja tee NATO-sse. Samuti Venemaa jätkuv rahvusvaheline isoleerimine ja õigusliku vastutuse tagamine kõigi Ukrainas toime pandud kuritegude eest.

„Venemaa laiaulatuslik sõda Ukraina vastu on kestnud varsti juba aasta. Terve selle aja jooksul on Eesti näidanud järjepidevalt nii sõnades, tegudes kui ka oma kohalolekuga, et seisame kindlalt Ukraina selja taga ja teeme kõik mis võimalik, et aidata taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus ja suveräänsus. See on eeldus kogu Euroopa rahule ja julgeolekule,“ kinnitas välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov.

Pärast Venemaa sissetungi on Eesti saatnud Ukrainale üle 20 miljoni euro väärtuses humanitaarabi,  255 miljonit eurot sõjalist abi ning kogunud 17,8 miljonit eraannetusi, et aidata Ukrainal võita sõda.

Arengukoostöö projektide kaudu on Eesti panustanud Ukrainasse kokku 7,9 miljonit eurot, et toetada Ukraina riigi ja ühiskonna ülesehitamist.

Riikide lõikes on Ukrainal suurim osakaal Eesti arengukoostööportfellis.