Skip to content
Vaegnägijale

Tallinna mehhanism on kogunud 200 miljonit eurot Ukraina vastupanuvõime toetamiseks küberruumis

Uudis

TM
Täna, 20. detsembril täitus aasta Eesti ja liitlaste loodud Ukraina kübertoetuse platvormi Tallinna mehhanism asutamisest. Aastaga kogusid doonorriigid ühiselt 200 miljonit eurot Ukraina vastupanuvõime toetamiseks küberruumis.

Välisminister Margus Tsahkna sõnul on tegemist väga olulise saavutusega Ukraina abistamisel ja selle toetamisega peavad kõik riigid jätkama. „Eilne küberrünnak Ukraina vastu on järjekordne tõestus Venemaa pahatahtlikust kübertegevusest ja meie eesmärk on abistada Ukrainat iga hinna eest kübervastupidavusega,“ rõhutas Tsahkna. Välisminister lisas, et kümne Tallinna mehhanismi liikmesriigi ja vaatlejaliikme tegevus on suurepärane näide sellest, kuidas koos suudame saavutada palju enam.

Välisministeeriumi küberdiplomaatia erisaadik Tanel Sepp lisas, et Tallinna mehhanism on näide sellest, kuidas oleme üles ehitanud süsteemi, mille kaudu partnerid Ukrainas on selgelt sõnastanud oma üleriigilised vajadused, millele doonorid vastavad omapoolsete võimetega. „Oleme abistamas Ukrainat praktilise tehnilise abiga, tipptasemel ohtudega tegelemise tarkvara, oskusteabe andmise ja ka sõjaolukorras interneti tagamise vahenditega. Eesti oma panus 2024. aastal oli 500 000 eurot, millega korraldasime koostöös ESTDEVi, e-Valitsemise Akadeemia ja Cybexeriga 9.–11. detsembrini küberõppuse „Cyber Shield“, millest soovime nüüd edasi luua suuremat küberõppuste programmi. Niimoodi üritame Eesti poolel ära kasutada just meie tugevaid külgi ja kaasata oma abitegevusse ka Eesti ettevõtteid ja muid osapooli,“ sõnas Sepp.

„Eesti on koos oma liitlastega pühendunud Ukraina elutähtsa infrastruktuuri küberturvalisuse vastupidavuse suurendamisele, et tagada oluliste teenuste ohutus ja kättesaadavus ka keerulistes tingimustes. Koostöö ja suutlikkuse suurendamine on tugevama ja turvalisema digitaalse tuleviku loomiseks hädavajalik,“ ütles ESTDEV-i digiarengu valdkonnajuht Andres Ääremaa.

23. detsembril 2023 käivitas Eesti koos Ukraina, Madalmaade, Kanada, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Taani, USA ja Ühendkuningriigiga süsteemi, mille eesmärk on võimendada doonorriikide kübertoetust Ukrainale tsiviilvaldkonnas. Süsteem sai esialgse kohtumise asukoha järgi nimeks Tallinna mehhanism. Mehhanismi vaatlejaliikmed on NATO ja Euroopa Liit. Mehhanismil on Eesti koordinaator Kiievis, Poola toetusüksus Varssavis ning Ukraina ja kõigi doonorite esindajaid koondav koordinatsioonigrupp.

Riikide ühisavaldus: https://vm.ee/uudised/tallinna-mehhanismi-uhisavaldus-esimese-aastapaeva-puhul

Loe lähemalt: https://vm.ee/rahvusvaheline-oigus-ja-kuberdiplomaatia/digi-ja-kuberdiplomaatia/tallinna-mehhanism