Skip to content
Vaegnägijale

Olena Zelenska Fond alustab esimese 14 perekodu ehitamist sõjas kannatada saanud hooldusperedele

Sündmus

Olena Zelenska Foundation ESTDEV
Kiievis esitleti täna Olena Zelenska Fondi projekti “Room for Childhood”. Ukraina esileedi fondi initsiatiivil algab 14 perekodu ehitus riigi kaheksas piirkonnas, kus hoolduspered on sõja tõttu oma kodud kaotanud.

Projekt viiakse ellu rahvusvaheliste doonorite toel, kelle hulgas on ka Eesti Rahvusvaheline Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

Täna on Ukrainas 1310 perekodu, kus igaühes elab 5 kuni 10 vanemate hooleta jäänud last. Täiemahulise sõja tulemusena on vähemalt 80 sellist perekodu hävinud. Kõik pered on küll kolinud Ukraina turvalisematesse piirkondadesse, kuid neil endiselt puudub püsiv elukoht. Alla ja Oleksander Yaroslavtsevi pere Zaporižžja piirkonnast saab olema üks esimestest, kes saab endale uue elukoha. Nende kodu oma sünnikohas Mõhhailivkas hävitati täielikult. Vanemad ja nende hoole all olevad 11 last üürivad praegu eluaset Kiievi oblastis asuvas Borõspili linnas. Uue peremaja asukohaks planeeritakse Borõspili lähedal asuvat Rivne küla.

“Sõda hävitab armutult Ukraina perekondade plaane õnnelikuks tulevikuks. Esemed, mälestused ja unistused jäävad majade rusude alla. Me tahame anda lastele neile lapsepõlve tagasi ja tagada lastevanematele ohutuse ja stabiilsuse tunde. “Room for Childhood” projekt on üks viis, kuidas me toetame perekondi, kes on otsustanud hoolt kanda lastekodudest pärit laste eest. Ma olen veendunud, et lapsed peaksid elama oma vanematega ja meie põhiülesanne on neid sellel ettevõtmisel toetada,” rääkis Ukraina esileedi Olena Zelenska.

Uued peremajad saavad olema pereliikmete erivajadustega arvestavad, energiasäästlikud ja energeetiliselt sõltumatud, möbleeritud ja varustatud kõige eluks vajalikuga. Maja hoovi on planeeritud plahvatuskindlate uste ja täiendava avarii sissepääsuga maa-alune betoonist pommivarjend 12 inimesele. Iga maja kogupindala on 285,5 ruutmeetrit.

““Room for Childhood” projekt viiakse ellu rahvusvaheliste doonorite toel. Fondil õnnestus esimese 14 peremaja ehitamiseks koguda üle 5,5 miljoni dollari. Lisaks ESTDEV-ile toetasid projekti Araabia Ühendemiraatide valitsus ja Austraalia Minderoo Fond. Kõikide perede lood on muljetavaldavad. Nende vaprus ja tahe elada. Isegi sõja ajal nad jätkasid lastekodudest pärit laste vastu võtmist. Kasuvanemad inspireerivad meid oma tööd jätkama. Ma olen väga tänulik meie partneritele ja rahastajatele, et nad hoolivad meie lastest. Meile on väga oluline, et lapsed naaseksid oma kodudesse,” seletas Olena Zelenska Fondi juht Nina Horbachova.

“Meil on hea meel alustada koostööd Olena Zelenska Fondiga ja toetada nende olulist missiooni tagada kodu sõjas orvuks jäänud lastele. Lastele üles kasvamiseks turvalise keskkonna tagamine on iga riigi jaoks ambitsioonikas ettevõtmine. Praegusel sõjaajal on see Ukraina jaoks tohutu ülesanne ja Eesti on valmis aitama,” ütles ESTDEVi tegevjuhi kohusetäitja Andrea Kivi.

2023. aasta aprillis algatas Olena Zelenska Fond “Room for Childhood” projekti, et ehitada eluasemeid suurperedele ehk n-ö perekodud. Majades saavad olema kuus magamistuba ja viis vannituba, millest ühes arvestatakse ka erivajadustega pereliikmetega. Iga laps saab endale oma voodi ja kirjutuslaua. Puitmaja saab soojustatud fassaadi, soojuspumba ning autonoomse elektritoite. Ehitus on alanud Harkivi, Kiievi, Tšerkassõ, Volõni, Ivano-Frankivski, Lvivi ja Taga-Karpaatia regioonides. Kasupered saavad perekodudes elada nii kaua kui soovivad.