Skip to content
Vaegnägijale

Kolmepoolne koostööleping lasteaia ehitamiseks Ukrainas sõlmitud

Sündmus

Kadri Maasik - ESTDEV

Täna kirjutati alla ühiste kavatsuste koostöölepe Ovrutši linna lasteaia ehitamiseks Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse, Ovrutši linna ja Zõtomõri oblasti vahel. Koostööleppe eesmärk on teha tõhusat ja kokkulepetest lähtuvat koostööd lasteaia kiireks valmimiseks.

„Eesti on esimene riik, kes on suutnud alustada konkreetse ülesehitusprojektiga,“ ütles Kadri Maasik, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse juht. „Eesti toetab Ukrainat just lasteaia ehitamisega, et lapsed saaksid ka sõjaajal jätkata oma haridusteed, suhelda eakaaslastega, ning nende emad saaksid tagasi tööle minna.“

Kuna ülesehitustegevus algab aktiivse sõjategevusega riigis, tuleb riskide maandamiseks valdav osa ettevalmistustest korraldada esialgu väljapool Ukraina piire ja hoida kohapealsete tööde maht minimaalne.

Eesti puitmajade sektor on Euroopa suurim puitmoodulhoonete eksportija omades tugevat kogemust ja oskusteavet. Seetõttu ehitatakse Ovrutši lasteaed puitmoodulitest.

Ehituspartneri ja mööblitootjate leidmiseks käivad hetkel riigihanked. Mitmed Eesti ettevõtjad on oma teenuseid tasuta pakkunud, mis on kiirendanud tööde algust. Tiit Silla Arhitektuuribüroo tegi lasteaia eskiisprojekti ning Primostar OÜ pakkus veekindlaid materjale maa-aluse pommivarjendi ehitamiseks. Oma abi on pakkunud ka Kitman Thule AS ja SolarStone. Projekti toetab ka Eesti Puitmajade Liit.

Ehitustöödega alustatakse sellel aastal. Esimeses etapis valmib Ovrutšis neli rühmaruumi 80 lapsele. Teises etapis laieneb lasteaed veel 4 klassiruumi võrra, mahutades kokku 160 last.

Lisaks lasteaia hoonele pakub Eesti Ukrainale ka haridusjuhtimise oskusteavet ja Eesti haridustehnoloogilisi lahendusi, mis läbi Ovrutši lasteaia saavad kättesaadavaks kogu Zõtomõri oblasti haridusasutustele. „Kindlasti ei jää lasteaed Ovrutšis viimaseks Eesti abiprojektiks,“ kinnitas Kadri Maasik.

Lasteaiaehituse Ovrutšis viib ellu Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus, kellele tööde korraldamiseks eraldas välisministeerium selle aasta lisaeelarvest 1,9 miljonit eurot.