Ilma digita ei ole rohelist: ESTDEV korraldas COP28 konverentsil kaksikpööret käsitleva paneeli
Sel nädalal esitles Team Europe COP28 konverentsil uut algatust, mille eesmärk on edendada digi- ja roheinnovatsiooni, et võidelda kliimakriisi vastu globaalses lõunas.
ESTDEV-i Aafrika regiooni juht Katrin Winter korraldas paneeli “Twin Transition in the Global South – What’s cooking, Team Europe?”. Peamine aruteluteema oli Euroopa Liidu D4D Hub kaksikpöörde algatuse eesmärgid.
Paneelis osalesid Euroopa Komisjoni rohelise kokkuleppe ja digitaalse tegevuskava direktor Carla Montesi, Saksamaa majanduskoostöö ja arengu ministeeriumi (BMZ) kliima-, energia- ja keskkonnaosakonna direktor dr Heike Henn, Expertise France’i tegevjuht Jeremie Pellet ning Belgia arenguagentuuri Enabel energia- ja kliimaekspert Sophie Benedicte Jaqcues. Arutelus osalejate organisatsioonid kuuluvad Euroopa kaksikpöörde töörühma.
Digitaalne roheliseks ja roheline digitaalseks
Ajakirjas Journal of Cleaner Production ilmunud uurimuses selgub, et digitaaltehnoloogiad põhjustavad 3-4% CO2 heitkogustest, kasutavad 7-9% maailma elektrivarustusest ja tekitavad üha rohkem digiprügi. Seepärast keskendub kaksikpööre sellele, et muuta digitaalsed teenused keskkonnasõbralikumaks, kasutades digitaliseerimist kliimamuutuste vastu võitlemiseks – sisuliselt digitaalne roheliseks ja roheline digitaalseks.
Euroopa Komisjoni rohelise kokkuleppe ja digitaalse tegevuskava direktor Carla Montesi märkis, et digilahenduste väljatöötamisel on oluline arvestada jätkusuutlikkust. “Roheline ja digitaalne tehnoloogia on omavahel väga tihedalt seotud. Me peame tagama, et kõik, mida me tahame teha digitaliseerimisega, kõik, mis on seotud valitsemisega, tehnoloogiaga või ühenduvusega, peab olema ette valmistatud rohelise lähenemisviisiga,” ütles Montesi.
Montesi tõi esile andmekeskuste kui muutuste koha näite. Aafrikas on väga vähe andmekeskusi, seega hakatakse neid tulevikus ehitama. Kui partneritel on vajalik toetus, saab ehitada andmekeskusi jätkusuutlikult algusest peale.
Kuidas näeb Team Europe ette koostööd Twin Transition Initiative’i raames?
Töörühma liikmed kavandavad Team Europe kaksikpöörde ühismeedet, mis keskendub digi- ja roheinnovatsioonile ja mille algus jääb 2024. aastasse. Digilahenduste ja rohepöörde meede oleks esimene samm kaksikpöörde eesmärkide saavutamiseks.
Antud meede toetab rohepöörde digiinnovatsiooni kolme põhikomponendiga:
Toetused ja ettevõtlusnõustamine: kohalikke probleeme ja võimalikke lahendusi toetatakse rahalise abiga. Sellega kaasneb ettevõtlusalane ja tehniline nõustamine, mis hõlmab kohaliku suutlikkuse suurendamist koostöös Euroopa partnerite ja kohalike sidusrühmadega.
Poliitika ja ülemaailmse koordineerimise osa keskendub sidusrühmade koordineerimisele, et luua teadmistebaas rohepöörde digiinnovatsiooni toetamiseks ja poliitika kujundamiseks.
Viimane osa hõlmab finantsnõustamist, mille käigus koolitatakse keskkonnasäästlike digitaalsete uuenduste tegijaid finantsvalmiduse osas ja viiakse nad kokku era- või avaliku sektori investoritega, et saada oma lahendustele lisarahastust.
Enterprise France’i tegevjuht Jeremie Pellet kommenteeris paneeli käigus, et partnerriikide ettevõtjad soovivad väga, et Team Europe’i eksperditeadmised oleksid neile kättesaadavad. “Lõuna-Euroopa ettevõtjad ootavad, et me jagaksime oma kogemusi. Neil on Euroopaga tugevad sidemed. Mõnikord elavad nad Euroopas ja ootavad rohkem vahetusi Euroopa ökosüsteemiga,” ütles Pellet.
Eesti on valmis jagama oma oskusteavet
Eesti on Digital4Development (D4D) Hubi asutajaliige, kus loodi kaksikpöörde Team Europe algatus. Selle projekti pikaajaline eesmärk on toetada uusi digilahendusi ja hõlbustada EL-i liikmesriikide ja teiste partnerite koostööd, et tegeleda kliimamuutustega ja leevendada nendega seotud probleeme Aafrikas, Ladina-Ameerikas, Kariibi mere piirkonnas ning Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas.
Iga Team Europe’i liige toob kaasa ainulaadseid kogemusi ja teadmisi, mida nad on õppinud digitaliseerimise protsesside käigus oma riikides, ja Eesti ei ole siinkohal erand.
ESTDEV-i Aafrika piirkondliku juhi Katrin Winteri sõnul valitsuse, akadeemiliste ringkondade, erasektori ja kodanikuühiskonna vahel loodud tugevad suhted on viinud Eesti rohepöörde digitaliseerimise esirinnas olevaks riigiks. “Meie märkimisväärsed kogemused idufirmade ja innovatsioonidega teevad meist väärtusliku liikme Euroopa kaksikpöörde algatuse töörühmas,” ütles Winter.
Vahendid ning tahe muutuseks on olemas. Nagu dr Heike Henn BMZ-st kokku võttis, peab Euroopa meeskond ühendama jõud, kastist välja mõtlema ja tegutsema kiiresti.
Seotud uudised