ESTDEV käivitab seitse uut projekti Eesti ja Aafrika vahelise koostöö tugevdamiseks
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus – ESTDEV avalikustas Aafrika taotlusvooru võitnud seitse projekti kogusummas 650 000 eurot, mida Eesti organisatsioonid viivad ellu Keenias, Ugandas ja Botswanas.
2025 aasta taotlusvooru eesmärk oli toetada Eesti strateegiliste partnerriikide - Botswana, Keenia, Namiibia ja Uganda - arengut keskendudes innovatsioonile kaksikpöörde elluviimisel, süsteemsete muutuste loomisele haridussüsteemis, digioskuste arendamisele ning jätkusuutlikule ja süsteemsele digipöördele koostöös avaliku ja erasektoriga.
ESTDEV-i Aafrika regioonijuht Katrin Winter ütles, et vooru temaatilised suunad lähtusid valdkondadest, kus Eesti ekspertidel ja organisatsioonidel on juba edukas rakenduskogemus Aafrikas ja mille järele on partnerriikidel tekkinud huvi ja nõudlus.
“Taotlusvoor on osa suuremast Eesti arengukoostöö Aafrika programmist, mis haakub Euroopa Komisjoni Global Gateway poliitikaga ning toetab Euroopa ühisalgatuste elluviimist Aafrika riikides koostöös teiste liikmesriikidega,” selgitas Winter.
“Meie eesmärk on see, et Aafrika programm moodustaks kohalike projektivoorude ja Euroopa ühisalgatuste kaudu ühtse terviku, mis mõjusas koostoimes toetaks Aafrika partnerriikide sotsiaal-majanduslikku arengut, kuid pakuks ka Eesti ekspertidele, ettevõtetele ja organisatsioonidele väljundit tegutsemiseks Aafrikas,” rääkis Winter.
Winteri sõnul annab voorudes rahastuse saanud projektide elluviimine Eesti organisatsioonidele hea kogemuse, mille pinnalt uusi projekte ehitada ja lisarahastust kaasata Euroopa Komisjonilt või teistelt rahvusvahelistelt rahastjatelt.
Rahastuse saanud projektid
2025. aasta taotlusvoorust rahastatud projektid aitavad ellu viia Eesti arengukoostöö pikaajalisi eesmärke ning toetvad nii eelmiste kui käimasolevate projektide jätkusuutlikku eluviimist ja tulemuste võimendamist.
Eesti Kunstiakadeemia (EKA) teeb koostööd Kenyatta Ülikooli, Keenia MTÜ ACT-ga ja Stockholmi Keskkonnainstituudi (SEI) Tallinna Keskusega, et luua oma jätkusuutliku disaini ja materjalide labori baasil Nairobi Ringdisaini Hub, mis keskenduks ringdisaini ja jätkusuutliku moetööstuse arendamisele Keenias. Loodav ringdisaini keskus aitab kaardistada ja väärindada tööstuslikke tekstiilijääke ning rakendada neid koolitusprogrammi kaudu kohalike disainerite ja üliõpilaste õppetöösse. Toetuse suurus: 100 000 eurot.
Tallinna Tehnikaülikooli projekt aitab ületada digilõhet tervishoius. Selleks uuendatakse Uganda Makerere Ülikooli terviseinformaatika magistrikava, et e-tervise hariduse arendamise kaudu tugevdada Uganda tervishoiusüsteemi. Õppekava uuendamisse integreeritakse Eesti parimaid praktikaid, suurendatakse teadlikkust e-tervisest ning toetatakse õppejõudude ja tudengite koolitamist. Toetuse suurus: 94 973 eurot.
AS BCS Koolitus arendab ja piloteerib Botswanas digioskuste ja ettevõtluse koolitusprogrammi. Programm on suunatud tööpuuduses olevatele kõrgharidusega noortele, et suurendada nende digioskusi, ettevõtluspädevust ja konkurentsivõimet tööturul. Sellest võiks välja kujuneda jätkusuutlik koolitusmudel, kus osalejad saavad ise olla tulevased mentorid-koolitajad nii ettevõtetes kui ka kohalikes koolitus- ja ettevõtluskeskustes. Toetuse suurus: 94 895 eurot.
MTÜ Mondo koostöös Eesti tüdrukute tehnoloogiaringiga HK Unicorn Squad loob Keeniale loodus- ja täppisteaduste valdkonna õppeainete mudeli ning piloteerib selle õpetamist Kisumu maakonnas Keenias. Nelja õppemoodulit katsetatakse tüdrukute teadusklubides maakonna kolmes koolis. Kõik õppematerjalid, mis loodud projektis osalevate 9 Keenia spetsialisti koolitamisele ja üle 300 tüdruku õpetamisele, jäävad teadusklubidele kasutada ka pärast projekti lõppemist. Toetuse suurus: 94 761 eurot.
Tallinna Ülikooli projekt keskendub Keenia õppetajakoolituse arendamisele ja õppejõudude pedagoogilise digipädevuse tõstmisele, et toetada haridustehnoloogia sihipärast integreerimist õppetöösse ning õppijakesksete õpetamismeetodite rakendamist. Projekt pakub digitehnoloogia kasutamise praktilisi koolitusi ja mentorlust õpetajakoolituse õppejõududele. Toetuse suurus: 94 287 eurot.
Garage48 OÜ korraldab Keenias põllumajandustehnoloogia suunitlusega häkatoni ja kiirendiprogrammi, et toetada riigile olulise põllumajanduse jätkusuutlikku arengut. Projekt on jätk eelmisel aastal Ugandas korraldatud agritech hackatonile, mis tõi kokku üle 100 osaleja kogu riigist. Seekord proovitakse sarnast lähenemist Keenias. Kitsaskohad ja probleemalad, mida häkathonil ja kiirendprogrammis lahendatakse, tuvastatakse koostöös Keenia valitsusasutustega. Toetuse suurus: 92 426 eurot.
MTÜ Euroopa Küberjulgeoleku Initsiatiivi projekti eesmärk on edendada Uganda valitsuse ja kriitilise infrastruktuuri asutuste juhtide teadlikkust ning oskusi küberjulgeoleku integreerimisel strateegilistese juhtimisotsustesse. Kuigi küberjulgeolek on järjest olulisem teema, siis juhtimises nähakse seda sageli IT-teemana ning otsused tehakse sageli ärikriitilisemate investeeringute kasuks. Olulised teemaplokid on juhtivtaseme küberturvalisuse põhitõed, riskihaldus ja ärimõjud, vastavusnõuded ja kohustused, kriisilahendamine ning terviklik turbekultuur. Toetuse suurus: 79 080 eurot.
ESTDEV-i rakendusprogramm Aafrikas põhineb Eesti välispoliitika arengukava 2030 eesmärkidel, arengukoostöö ja humanitaarabi strateegial 2024–2030 ning Eesti Aafrika regioonistrateegial. Koostöövõimaluste kaardistamisel lähtub ESTDEV Aafrika prioriteetsete partnerriikide vajadustest ja arengueesmärkidest, keskendudes valdkondadele, kus Eestil on pakkuda tugevat lisaväärtust – haridusinnovatsiooni toetamine, digi- ja rohepöörde hoogustamine ning ettevõtluse arendamine.
Seotud artiklid