Skip to content
Vaegnägijale

ESTDEV-i Valgevene sõltumatu meedia toetamise projekti raames külastasid eksiilis olevad ajakirjanikud Brüsselit

Uudis

ESTDEV Belarus journalists in exile
ESTDEV-i kaheaastane Valgevene ajakirjanike toetamise projekt kulmineerus eelmise aasta lõpus õppevisiidiga Brüsselisse.

Kaheksa Valgevene ajakirjanikku kohtusid novembri lõpus Euroopa välisteenistuse, Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni ametnikega. Üks arutelu teemasid oli väljakutse, et nende sõnumid jõuaksid sihtrühmadeni. Kohtumisel Euroopa Komisjoni asepresidendi Věra Jourová kabineti liikmetega väljendasid ajakirjanikud rahulolematust selle üle, kuidas Google’i, Meta ja teiste platvormide otsingualgoritmid seavad Lukašenka režiimile poolehoidva meedia sõltumatutest meediakanalitest ettepoole.

Detsembris, pärast seda, kui ajakirjanikud kohtusid tema kabineti liikmetega, tõstatas Jourová oma mure Valgevene pärast Google’i globaalsete suhete juhi Kent Walkeriga. “Võitlus desinformatsiooni vastu ja meediavabaduse edendamine on ühe ja sama mündi kaks külge ja me tahame, et Big Tech teeks mõlemat,” ütles Jourová hiljuti Financial Timesile. “See tähendab usaldusväärse teabe, mitte Minski või Kremli propaganda nähtavuse tagamist internetis.”

Ajakirjanikud kohtusid ka Euroopa Parlamendi Valgevenega suhtlemise delegatsiooni esimehe Juozas Olekasega. Olekas ütles Financial Timesile, et seni ei ole “Big Tech näidanud üles mingit soovi või huvi selle probleemiga tegelemiseks”, sest otsingualgoritmid loevad keelatud meediat tavaliselt “katkiste linkidena”, lükates need otsingutulemustes veelgi kaugemale.

Ajakirjanike õppevisiit Brüsselisse oli viimane tegevus ESTDEV-i suuremast projektist, mille eesmärk on tugevdada sõltumatut meediat eksiilis, mis edendab ja kaitseb demokraatlikke väärtusi Valgevenes.

“Tänapäeva poliitilises olukorras on vaba ajakirjanduse roll demokraatliku vastupanuvõime seisukohalt ülioluline, et aktiivselt edendada ja kaitsta demokraatlikke väärtusi,” ütles ESTDEV-i projektijuht Anna Alen.

Projekt hõlmas ka kutsealast koolitust Valgevene ajakirjanikele, kes said suhelda kogenud meediaspetsialistidega, et toetada neid oma kutseoskuste arendamisel, uurida võimalusi uute meediaprojektide jaoks ning õppida võimalusi desinformatsiooni ja ühiskonna polariseerimise vastu võitlemiseks. “Visiit Brüsselisse – Euroopa demokraatia südamesse ja ELi kõige olulisemate institutsioonide koju – oli loogiline lõpptegevus, mis andis ülevaate ELi mehhanismidest ja võimaldas neil ajakirjanikel luua oma töö jaoks väga kasulikke kontakte,” ütles Alen.

Eesti on olnud maailmas esirinnas meediavabaduse kaitsmisel ja on praegu Piirideta Reporterite Vabaühingu (RWB) ajakirjandusvabaduse indeksis esikümnes. Vaba ja sõltumatu meedia väärtust on selgelt väljendatud konkreetsete projektide kaudu, mille eesmärk on ajakirjanike mõjuvõimu suurendamine. Selle projekti kaudu on Eesti meediaspetsialistid saanud toetada demokraatiat ja ajakirjandusvabadust Valgevenes, jagades oma kogemusi Eesti vaba ja sõltumatu meedia taastamisest viimase kolme aastakümne jooksul.