Ekspordiakadeemia aitab Ukraina ettevõtetel jõuda globaalsele turule
Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse - ESTDEV rahastatud ning Visionest Institute’i arendatud ja elluviidava Ekspordiakadeemia 2024 lõpetas detsembris enam kui 130 osalejat Ukraina ettevõtetest. Muuhulgas töötati välja reaalsed ekspordiplaanid.
Täispikkuses originaallugu Visionest Institute’i kodulehel.
Tegemist oli kolmanda vooruga antud programmi raames. Lisaks täielikult uuenenud sisule olid seekord uued nii koolitajad kui ka formaat. Ukraina ettevõtted mõistavad üha enam, et rahvusvahelistele turgudele jõudmine on ellujäämise ja edu võtmeteguriks.
Kolmas Ekspordiakadeemia paistis silma mitte üksnes kvaliteetse haridusprogrammi, vaid ka erakordselt kiire ja tõhusa formaadi tõttu. Intensiivses programmis osalenud ettevõtjate kogemus näitab, et kursus pakkus ekspordivõimekuse põhjalikuks hindamiseks kõike, mida üldse vaja. Selle tunnistuseks on osalenute konkreetsed ärisaavutused.
Vastus kaasaegsetele väljakutsetele
„Ekspordiprotsess on pikaajaline ning eksimuste vältimine on ülioluline. See kursus pakub selge sammsammulise juhendi strateegia koostamiseks igale turule sisenemiseks ükskõik milliste toodetega,“ selgitas programmi juhtivmentor Violetta Loziuk.
Ukraina väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKE) ei ole eksport lihtsalt võimalus, vaid hädavajalikkus. Praeguste majanduslike ja poliitiliste proovikivide keskel on rahvusvahelistele turgudele sisenemine muutunud ettevõtjate jaoks prioriteediks.
„Tänu Ekspordiakadeemiale oleme välja töötanud selge plaani meie ettevõtte tuleviku jaoks. Kõik materjalid – alates turuanalüüsist kuni strateegia väljatöötamiseni – olid äärmiselt praktilised,“ jagas PJSC Horol Mehaanika Tehase esindaja Yana Mykytenko.
Ekspordiakadeemia 2024 oli kriitiline tööriist neile, kes on valmis nende väljakutsetega silmitsi seisma. „Mulle avaldasid Ukraina ettevõtetega töötades muljet nende motiveeritus, aktiivsus ja valmidus süveneda protsessi. Nende võime kohaneda väljakutsetega ning kiiresti rakendada õpitut praktilistes ülesannetes väärib suurt tunnustust,“ lisas Valeriia Matvieieva, üks programmi koolitajatest.
Kohandatavus ja praktilisus: edukuse võtmetegurid
Ekspordiakadeemia 2024 sai vähem kui kuu aja jooksul pärast programmi väljakuulutamist 365 taotlust ettevõtjatelt, kellest 80% alustas edukalt ka koolitust. Enam kui 2,5 kuud kestnud intensiivse õppe jooksul omandas üle 130 osaleja rahvusvaheliselt tunnustatud sertifikaadi ja töötati välja praktilised ekspordiplaanid oma ettevõtetele.
Programmi edu tagas selle kohandatavuses ja praktilises lähenemises koolitusele. Videoloengud, lisamaterjalid ja juhtumiuuringute ning otsese tagasisidega õppesessioonid aitasid osalejatel mitte ainult omandada teoreetilisi teadmisi, vaid rakendada kohe neid ka oma ettevõtetes. Samuti olid kõik koolitusmaterjalid ukraina keeles, mis lihtsustas oluliselt arusaamist.
Programm sisaldas:
- 7 koolitusmoodulit videoloengute ja täiendavate materjalidega
- 14 tundi veebipõhiseid tagasisidesessioone
- Enam kui 56 tundi iseseisvat tööd ülesannete täitmiseks
„Me ei õpeta ainult teooriat. Meie põhitähelepanu on sellel, et igal osalejal oleks selge tegevuskava uuele turule sisenemiseks. Sel aastal rakendasime intensiivset koolitusformaati, mis koondas peaaegu aasta jagu sisu vaid 2,5 kuusse. See oli tõeliselt eksperimentaalne lähenemine, kuid see osutus äärmiselt tõhusaks ning sobis ideaalselt tänaste tingimustega, kus aeg on kõige väärtuslikum ressurss,“ märkis Loziuk.
Selline kiirendatud formaat võimaldas osalejatel rakendada teoreetilisi teadmisi oma ettevõtetes kohe algusest peale. Iga moodul hõlmas uue osa loomist individuaalses ekspordiplaanis, mis on väärtuslik tööriist tulevikus. Mõned osalejad sõlmisid selle 2,5 kuu jooksul koguni esimese ekspordilepingu.
„Oleme tulemuste üle üllatunud. Pärast iga moodulit esitati meile enam kui sada kodutööd. See on parim tulemus Ekspordiakadeemia ajaloos, isegi sellistes keerulistes tingimustes nagu õhurünnakud, elektrikatkestused ja muud raskused,“ lisas Sergii Pashchukov, Ekspordiakadeemia Ukraina poole projektijuht.
„Sain oma töö kohta hindamatut tagasisidet, mille tulemusena koostasin struktureeritud plaani optimaalse turu määramiseks, ekspordistrateegia väljatöötamiseks, konkurentide analüüsimiseks, potentsiaalsete partnerite leidmiseks, riskide hindamiseks ja toodete hinnakujunduseks uutel turgudel. Nüüd mõistan, kuidas luua ekspordiplaani igasugustele turgudele ning see on võtmetegur,“ võttis kokku OVINi direktor ja kaasomanik Denys Grebenkov.
Kuhu edasi?
See programm on saanud oluliseks verstapostiks Ukraina ettevõtjate edukaks tegutsemiseks ülemaailmsel tasandil. Visionest Institute plaanib seda aga veelgi laiendada. Järgmine Ekspordiakadeemia käivitub 2025. aasta esimeses kvartalis, võimaldades veelgi rohkematel ettevõtjatel ligipääsu kvaliteetsele haridusele ja vaadata õpitu taaskord üle.
„Oleme astunud veel ühe sammu, et muuta Ukraina ettevõtete äritegevus senisest rahvusvahelisemaks. Palju väljakutseid seisab ees, kuid me oleme alati olemas, et toetada osalejaid. Meie vilistlased moodustavad tugeva kogukonna, olles pühendunud teiste toetamisele ja teadmusvahetusele, mis on hädavajalik kõigi meie haridusalgatuste eduks,“ ütles Visionest Institute’i tegevjuht Anu-Mall Naarits.
„Ekspordiakadeemiat“ viiakse läbi projekti „Ekspordi koolituse platvormi loomine Ukrainas“ raames. Programmi on välja töötanud Visionest Institute koostöös Ukraina ettevõtluse ja ekspordi edendamise bürooga Ukraina riikliku projekti Diia.Business raames. Programmi rahastab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Seotud artiklid