Skip to content
Vaegnägijale

Eesti toetab Ukraina kutseharidussüsteemi digitaliseerimist

Uudis

Mondo aruteluhommik Ukraina kutseharidusest
Sel nädalal on Skills4Recovery ühisrahastusega algatuse raames Eestit külastamas Ukraina Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Majandusministeeriumi esindajad, et tutvuda kutsehariduse korralduse ja digilahenduste kasutamisega.

Skills4Recovery on Ukraina kutsehariduse toetamise ühisrahastusega algatus, mille kogueelarve on 14 miljonit eurot, kuhu Eesti Rahvusvaheline Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) panustab ühe miljoni euro. Eesti algatuse viib ellu MTÜ Mondo, kelle ekspertiis tugineb digipädevusele. 

Eesti visiidi raames, mis on üks osa Skills4Recovery tegevustest, korraldas Mondo aruteluhommiku Ukraina kutsehariduse võtmeküsimuste arutamiseks. Kohtumised Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Tallinna Tööstushariduskeskuse ekspertidega pakkusid vastastikku väärtuslikku kogemusvahetust. Aruteludes keskenduti tehisintellekti rakendamisele hariduses, haridustehnoloogide rollile ning kutseharidussüsteemi paindlikkusele vastamaks tööturu muutuvatele vajadustele – need on Ukraina haridussüsteemi taastamisel ja arendamisel olulised teemad. 

“Ukraina kutsehariduse tugevdamisel on võtmeroll tulevikuoskustel, mis hõlmavad digipädevusi, ent ka loovust, koostööoskusi ja kiiret kohanemist – need on hädavajalikud nii tööturul kui ka riigi taastamisel. Skills4Recovery raames toimuv Eesti visiit annab võimaluse jagada meie digiõppe kogemusi, julgustades Ukrainat kujundama kutseharidust, mis varustab inimesi oskuste ja innuga panustada oma riigi uuenduslikku tulevikku,” ütles ESTDEVi hariduse valdkonna juht Kristi Kulu. 

Ukraina kiiresti muutuvad tööturuvajadused eeldavad senisest süsteemsemat ja tõhusamat täiend- ning ümberõpet, et aidata sisepõgenikel, sõjaväelastel ja rindelt naasvatel inimestel edukalt tööturule naasta. Samal ajal on kutseõppeasutustel piiratud võimekus pakkuda koolitusi kiiresti arenevates valdkondades, nagu uued tehnoloogiad ja digioskused. Enam kui 25% kutsehariduskoolidest on saanud sõjategevuse tõttu kahjustada, mis süvendab veelgi vajadust paindlike ja kaasaegsete koolituslahenduste järele. 

“Ukraina tööturu olukord on sõja tõttu oluliselt muutunud ning olemasoleva tööjõu oskused ei vasta enam ametikohtadele, mida on vaja täita. Kutsekoolidel on siin oluline roll, et aidata olukorraga kohaneda ning koolitada vajalikku töõjõudu. Väga oluline on panustada õpetajate arengusse ja toetada neid digitaalsete tööriistade ning interaktiivsete õpetamismeetodite omandamisel, et varustada neid Ukraina ülesehitamise jaoks vajalike kaasaegsete oskustega,” sõnas Mondo projektijuht Kristi Lillemägi. 

2023. aastal Saksamaa initsiatiivil loodud algatusega, mille eesmärk on tagada kvalifitseeritud tööjõud Ukraina majanduse taastamiseks, liitusid 2024. aasta septembris Eesti, Poola ja Euroopa Komisjon, kes on ka kaasrahastajateks. Algatuse elluviimist juhib GIZ ning see kestab kuni 2026. aasta juuni lõpuni.