Skip to content
Vaegnägijale

Eesti panustab Euroopa kaksikpöörde ühisalgatusse, toetades Aafrika digiettevõtjaid ja innovaatoreid

Uudis

ESTDEVi ja GIZi DGI tiimid

Kokkuvõte

  • ESTDEV keskendub Aafrikas digi- ja rohepöörde hoogustamisele ja ettevõtluse arendamisele 

  • Aafrika ettevõtete tugevdamiseks korraldatakse ideekorje, ettevõtluskiirendi ja innovatsiooni tippkohtumine 

  • Eesti organisatsioonid jagavad enda kogemusi läbi kaksikpöörde algatuse raamistiku 

Täna kohtuvad Team Europe’i partnerid Tallinnas, et rääkida kaksikpöörde algatusest, mille eesmärk on edendada Aafrika rohelise tehnoloogia sektorite arengut, toetades kohalikke ettevõtjaid digitaalsete lahenduste laiendamisel. 

Eesti on ühinenud Euroopa Liidu kaksikpöörde algatusega, kuhu kuuluvad ka Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia ja Hollandi partnerid, et tegeleda faktiga, et digitehnoloogiad põhjustavad 3-4% süsinikdioksiidi heitkogustest, kasutavad 7-9% ülemaailmsest elektrienergiast ja tekitavad üha suuremas koguses e-jäätmeid. Digitaliseerimist peab läbi viima jätkusuutlikult, eriti regioonides, mis on kõige rohkem kliimamuutustest mõjutatud. 

Euroopa Liidu kaksikpöörde algatus (Team Europe Digital and Green Innovation Action) keskendub lisaks keskkonnaprobleemidega tegelemisele ka ühe Eesti arengukoostöö põhieesmärgile Aafrikas – avatud ja jätkusuutlikke digiriikide loomisele. Kaksikpöörde algatuses osalemine võimaldab Eesti organisatsioonidel jagada enda kogemusi innovatiivsete digilahenduste loomisel Aafrika partneritega ja teha nendega koostööd digioskuste ja -pädevuste loomisel. 

“Digitaalne transformatsioon ja kliimameetmed peavad käima käsikäes - eriti olukordades, kus kogukonnad on kliimakriisist ebaproportsionaalselt mõjutatud,” ütles Saksamaa arengukoostöö agentuuri (GIZ) digitaalse ja rohelise innovatsiooni tegevusuuna juht Christina Stansell. “Läbi kaksikpöörde algatuse loome ruumi kohalikul tasandil juhitud uuendustele, mis ei reageeri üksnes tänastele probleemidele, vaid kujundavad aktiivselt õiglast, kaasavat ja jätkusuutlikku tulevikku.”  

Lisaks tänasele kohtumisele toimub neljapäeval Latitude 59 raames pealava paneeldiskussioon Aafrika digiinnovatsiooni ja rohelahenduste üle. 

Dr Milou Derks, üks neljapäevastest panelistidest ja Hollandi arengukoostöö agentuuri (RVO) uurimiskoordinaator ning Digital4Development (D4D) Keskuse Hollandi koordinaator Esther Mooiman selgitasid, et Aafrika riikides mängivad ettevõtjad olulist rolli kontinendi rohelise ja digitaalse ümberkujundamise edendamisel. Selleks, et kaksikpöörde lahendused saaksid tõeliselt aset leida, ei piisa siiski ainult üksikute ettevõtete kasvust. Uuendused peavad olema skaleeritavad, väärtusahelad peavad tekkima või muutuma ja uued tavad peavad muutuma peavooluks. 

Samuti on Prantsusmaa arengukoostöö agentuuri (AFD) digitaalse energiaprojekti juhi Cyril Reanult arvates digitaliseerimine üks peamisi hoobasid rohelise ülemineku ja energia üldise kättesaadavuse tagamisel. 

Eesti EL kaksikpöörde koostöös 

ESTDEV-i Aafrika-programm digi-ja rohepöörde hoogustamiseks ning ettevõtluse arendamiseks viib kokku Aafrika partnerriikide vajadused ning Eesti ettevõtete kogemuse digitaalsete rohetehnoloogiliste lahenduste väljatöötamisel. 

ESTDEV-i digitaalse ja rohelise innovatsiooni projektijuhi Taavet Tombergi sõnul Eesti tegevustesse kaasatud Eesti ekspertide ja praktikute lai võrgustik. “Viime Eesti digitaliseerimise ja roheinnovatsiooni teadmuse otse Aafrika partnerriikidesse ja tutvustame läbi Eesti digipädevuse kaksikpöörde põhimõtteid Aafrikas,” ütles Tomberg. 

Tegevused algavad Eesti partnerite ja kohalike huvirühmade kohtumisega, et selgitada välja suurimad väljakutsed ja võimalikud lahendused.  Seejärel korraldatakse innovatsioonikonkurss ja ettevõtluskiirendi, et tuvastada lahendusi, mis oleksid jätkusuutlikud, kaasavad ja digi- ning roheinnovatsiooni põhimõtetele vastavad, et kiirendada potentsiaaliga ettevõtete arengut. 

Kuigi Eesti ja projekti partnerid jagavad enda kogemusi jätkusuutlikest digilahendustest, on eesmärk neid rakendada viisil, mis sobib kohalikku konteksti. Nagu ütles Belgia arengukoostöö agentuuri Innovatsiooni Keskuse digitaalse ja rohelise innovatsiooni tegevussuuna projektijuht Maureen Leyen: “Kui lihtne rakendus või digitaalne vahend on hästi kohandatud konkreetsele kontekstile, on digitaalsel innovatsioonil potentsiaali kiirendada kaasavat ja jätkusuutlikku arengut ning anda inimestele rohkem võimalusi.“ 

Teine tegevussuund keskendub poliitikakujundusele, et luua toetav keskkond digitaalse ja rohelise innovatsiooni tekkeks. Selleks viiakse Aafrika partnerid kokku Euroopa poliitikakujundajatega, et vahetada ideid erinevatest poliitikatest, suunistest ja parimatest tavadest, et tõhusalt toetada digitaalse ja rohelise innovatsiooni elluviimist riiklike ja piirkondlike poliitikadialoogide abil. Lõppeesmärk on korraldada kõrgetasemeline digitaalse ja rohelise innovatsiooni tippkohtumine poliitikakujundajate ja ülemaailmsete partneritega, et luua partnerlussuhteid digitaalse ja rohelise innovatsiooni valdkonnas.  

Kolmas tegevussuund keskendub rahastuse kaasamisele. Selleks korraldatakse kohtumisi innovaatorite, idufirmade ning avalike ja erainvestorite vahel, et parandada juurdepääsu finantspoolele nende lahenduste edasiseks rahastamiseks.  

“Uute digilahenduste püsimajäämiseks ning nende positiivse mõju tekkimiseks ei piisa vaid heast mõttest. Tuleb luua võimalused investorite kaasamiseks, et luua jätkusuutlikkust ning alustada protsessi ettevõtluskeskkonna läbipaistvamaks ja efektiivsemaks muutmiseks kaasates poliitikakujundajaid ja institutsioone. Kaksikpöörde projekt on hea näide laiaulatuslikust lähenemisest, mis toetab nii kohalike ettevõtete teket, töökohtade loomist kui ka kliimaeesmärkide täitmisele kaasa aitamist,” selgitas ESTDEVi Aafrika regioonijuht Katrin Winter. 

Kaksikpöörde algatus on kaasrahastatud osalevate Team Europe’i partnerite (Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia, Holland ja Eesti) ning Euroopa Komisjoni poolt.