Skip to content
Vaegnägijale

Eesti aitab Euroopa Liidu mestimisprojektis luua Tansaaniasse tõhusat andmepõhist avalikku sektorit

Uudis

Margus Mägi ESTDEV Tanzania

Oktoobris alanud Digital4Tanzania (D4T) Twinning projekti konsortsiumi alalise esindajana viibib Tansaanias Margus Mägi, kelle ülesanne on käivitada projekti järgmine etapp. Projekti eesmärk on aidata kaasa Tansaania digitaalsele ümberkujundamisele, toetades e-valitsuse reformi ja ühenduvust.

Tänavu märtsi lõpus toimunud Eesti ekspertide visiidi käigus analüüsiti koos kohalike partneritega alusdokumente, mis reguleerivad Tansaania koostalitlusvõime ja äriarhitektuuri raamistiku toimimist. „Suur tänu Euroopa Liidu delegatsioonile Tansaanias ja kohalikule IT ministeeriumile ning kõigile teistele partneritele, kellega koos oleme viimastel kuudel töötanud, et saaksime projekti järgmiste sammudega edasi minna,“ ütles Margus Mägi, Eesti esindaja Digital4Tanzania Twinning projektis.

Projekti tegevused jaotuvad kolme suuremasse valdkonda, mida viiakse ellu ESTDEVi, Soome Avaliku Halduse Instituudi (HAUS) ja Saksamaa arengukoostöö agentuuri GIZ koostöös:

  • GIZ vastutab Tansaania valitsuse ja erasektori küberturvalisuse, privaatsuse ja andmekaitse raamistiku suutlikkuse ja oskuste arendamise eest.
  • ESTDEV juhib koostalitlusvõime raamistiku ja suutlikkuse tõhustamist, et tugevdada andmehaldus- ja juhtimissoskusi, mis võimaldavad kaasavat, läbipaistvat ja tõhusat andmepõhist avalikku sektorit.
  • HAUS aitab parandada erasektori ja teadlaskonna oskusi ja suutlikkust küberturvalisuse, privaatsuse ja andmekaitse valdkonnas, tegeledes ka soolise digitaalse lõhega.

„Twinning ehk mestimine on oma olemuselt Euroopa Liidu poolt finantseeritud avaliku sektori koostöö projekt, milles EL-i liikmesriigi avalik sektor jagab oma kogemust väljaspool EL-i oleva riigi kolleegidega. Tegu ei ole teenusega, mida doonorid ühepoolselt korraldavad ja pakuvad, vaid projekti tegevused viiakse ellu tihedas koostöös partnerriigi avaliku sektori organisatsioonidega arvestades nende olukorda ja vajadusi,“ selgitas Margus Mägi käimasoleva projekti olemust.

Eesti ainulaadne kogemus ja oskused riigi digitaliseerimisel on väga hinnatud kogu maailmas. Seetõttu oleme ka tugevad partnerid Euroopa Liidu projektides. „Sellist riiklikul tasemel koostalitlusvõime raamistiku arendamist, sh kogu regulatiivne pool, ongi just väga hea teha riigilt riigile koostöös ehk twinningu formaadis. Samuti on see hea alus äridiplomaatia edendamiseks ning võimalus Eesti ekspertidel ja ettevõtetel uusi maid tundma õppida. Taolistest projektidest saame ka ise hea kogemuse, kuidas selles regioonis asju ajada,“ ütles Mägi.

“Huvi Eesti digitaliseerimise kogemuse vastu on suur ka nendes Aafrika riikides, mis ei ole Eesti prioriteetriigid. Otse loomulikult oleme valmis oma digiriigi ja e-valitsemise ülesehitamise kogemust jagama kõikide riikidega. Eestil on suur ekspertide võrgustik ning nii meil kui ka Tansaanial on sellest twinningust palju õppida,” kommenteeris Eesti osalemist Tansaania twinningus Andres Ääremaa, ESTDEVi digiarengu valdkonnajuht.

Projekti esimesed tegevused algasid eelmise aasta oktoobris, mil toimus ka konsortsiumipartnerite esimene ühine visiit Tansaaniasse. Projekti konsortsiumisse kuuluvad Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Soome Avaliku Halduse Instituut (HAUS) ning Saksamaa arengukoostöö agentuur GIZ ja Saksa föderaalne digitaal- ja transpordiministeerium. Kohalik partner on Tansaania info-, side- ja infotehnoloogiaministeerium.