Ovrutši lasteaeda hakkavad kaunistama Ukraina tudengite seinamaalingud

Eestis õppivad Ukraina tudengid osalevad Eesti Kunstiakadeemias (EKA) disainikursusel, et välja töötada Ovrutši lasteaia sisekujundus. Parim kursusel valmiv töö prinditakse välja tapeedina ning kantakse lasteaia tubade seintele.

Tudengite sõnul on neile oluline, et olles praegu turvaliselt Eestis, saaksid nad ka ise oma riigile midagi tagasi anda ja kodumaa ülesehitamisse panustada. Selle kursuse raames on neil võimalus aidata muuta Ukraina laste kasvu- ja õpikeskkond paremaks.

Kursuse käigus saavad tudengid osaleda ka töötubades, kus käsitletakse teemasid nagu loo jutustamine piltide abil, lapsekeskne sisekujundus, isikliku visuaalse keele leidmine aga ka autoriõigusi.

„Lisaks õppe võimaldamisele on meie jaoks oluline siia saabunud Ukraina tudengitele anda praktilisi eneseteostamise võimalusi. Ja mis oleks parem võimalus kui see, et nad saavad ise luua oma noorematele kaasmaalastele mõnusa õpikeskkonna. Ukraina tudengid  tunnetavad kohalikku elu ja olu kindlasti paremini kui meie ning nii saab lasteaed loodud omadelt omadele,“ rääkis Anne Pikkov, EKA õppeprorektor ja projekti üks eestvedajatest.

Foto: Eesti Kunstiakadeemia

„Mul on väga hea meel, et saame ukrainlasi kaasata lasteaia valmimisse ja pakkuda Eestis õppivatele Ukraina tudengitele võimalust osaleda oma riigi ülesehitamises,“ ütles Tarmo Needo, ESTDEV-i infrastruktuuri ehitusprojektide juht Ukrainas.

Arhitekt Tiit Silla sõnul oli projekti eesmärk luua lasteaed, mis lisaks kaasaegsetele ja energiatõhusatele lahendustele läheks korda ka kohalikele lastele, nende vanematele ja Ovrutši linnaelanikele.

“Seetõttu pidasime hädavajalikuks kaasata protsessi juba enne hoone valmimist Ukraina kunstnikke, kes annaks lihtsale moodulkonstruktsiooniga hoonele isikupära ja kohaliku tunnetuse. Igal hoonel peaks olema oma lugu, ja mida mitmeplaanilisem see on, seda parem,“ kommenteeris Sild.

Tööde lõplik hindamine toimub 28. märtsil. Võidutöö kujundus hakkab tapeedina kaunistama Ovrutši lasteaia tubasid. Lisaks on võitjale ka rahaline auhind.

Projekti kutsusid ellu kultuuriministeerium, ESTDEV ja Eesti Kunstiakadeemia.

Eesti on esimene riik, kes on alustanud Ukrainas sõjakahjustuste ülesehitamist ning soovib oma initsiatiivi ja esimeste õnnestunud projektidega olla eeskujuks teistele riikidele.

Info: [email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.

KÕIK UUDISED