100 päeva avamiseni: Ovrutši lasteaia päikesepaneelid annetavad Solarstone ja Sunly

Eesti ettevõtted Solarstone ja Sunly annetavad Eesti arengukoostöö projektina Ovrutšisse ehitatavale lasteaiale päikesepargi koos akupangaga, mis vähendab lasteaia ülalpidamiskulusid ning tagab vajaliku energia ka elektrikatkestuse korral. „Lasteaia esimese etapi lõpetamiseks vajalikud lepingud on sõlmitud ja ehitustööd on graafikus. Oleme kindlad, et saame 100 päeva pärast avada nelja rühmaga lasteaia 80 lapsele,“ kinnitas Tarmo Needo, Infrastruktuuri ehitusprojektide juht Ukrainas. Lasteaed avab uksed rahvusvahelisel lastekaitsepäeval 1. juunil 2023. 

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV), Solarstone’i ja Sunly koostöölepingu kohaselt paigaldatakse Ovrutši lasteaiale Zõtomõri oblastis 20 kW võimsusega päikeseelektrijaam, sealhulgas 20 kWh võimsusega akud. Lasteaia kasutuses olev salvestusega päikesepark on keskkonnasõbralik, võimaldab kokku hoida elektrikulusid ning tagab energiakasutuse ka elektrikatkestuste korral.

Parema ja rohelisema Ukraina nimel

„Lasteaia, nagu ka kõikide teiste Ukraina ehitusprojektide puhul, on meile oluline pakkuda kaasaegseid ja nutikaid lahendusi, mis on energiasäästlikud, vastupidavad ning keskkonnasõbralikud,“ kinnitas Tiit Riisalo, ESTDEV-i tegevjuht. „See on hea näide kuidas Eesti ettevõtete innovaatilised lahendused jõuavad läbi arengukoostöö Ukrainasse ning on inspiratsiooniks ka teiste hoonete taastamisel.“

Eesti ettevõtete jaoks on oluline alustada ülesehitustöödega juba praegu, et sõjajärgne Ukraina rajaneks parimatel kaasaegsetel oskustel ja lahendustel.

„Ukraina laste jaoks on maailm tundmatuseni muutunud. Õppida tuleb sageli ebainimlikes tingimustes samal ajal kui nende vanemad on sõjas. Sunly panustab juba täna, sest me teame, et ülesehitatud Ukraina saab olema teistsugune kui enne sõja puhkemist,“ ütles Priit Lepasepp, Sunly asutaja ja tegevjuht.

„Maailmakodanikena oleme solidaarsed Ukraina rahvaga, kes seisab silmitsi uskumatute katsumustega. Nende tugevus ja vastupanuvõime on imetlusväärsed ning meil on au mängida väikest osa nende aitamises. Usume, et iga jõupingutus aitab luua helgemat tulevikku Ukrainas,“ kinnitas Janari Võrk, Solarstone’i kommunikatsioonijuht.

Suurim avaliku- ja erasektori koostöö

Lasteaia ehitus Zõtomõri oblastis on esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus avalik- ja erasektor ühise eesmärgi nimel koos tegutsevad.

Ovrutši lasteaia eskiis

  • Lasteaia moodulid toodab Harmet OÜ, kes võitis 1,7 miljoni suuruse riigihanke.
  • Nordecon AS koos Ukraina tütarettevõttega Eurocon Ukraine TOV võitis 780 000 eurose riigihanke lasteaia ehituse peatöövõtu teostamiseks.
  • Kumer Saag OÜ võitis 59 510 hanke lasteaia mööbli tootmiseks.
  • Metos AS võitis 33 289 eurose hanke lasteaia suurköögi seadmete pakkumiseks ja paigaldamiseks.

Lisaks, on mitmed ettevõtted oma tooteid ja teenuseid pakkunud tasuta, mis on kiirendanud tööde kulgu. Tiit Silla arhitektuuribüroo SPORT OÜ tegi lasteaia eskiisprojekti ning Primostar OÜ tarnis tasuta hüdroisolatsioonimaterjalid maa-aluse pommivarjendi ehitamiseks. Projekti toetavad ka Kitman Thulema AS ja Eesti Puitmajaliit.

Ovrutši lasteaia valmimiseks teeb ESTDEV koostööd ka Islandi välisministeeriumiga, mis panustas 66 000 eurot lasteaia sisustuse ja esitlustehnika ostmiseks.

Ovrutši lasteaia esimese etapi elluviimiseks eraldas Eesti välisministeerium 2,7 miljonit eurot. Eesti projekte Ukraina ülesehitamisel korraldab ESTDEV.

Info: [email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.

KÕIK UUDISED