Kodanikuühiskonna ja põgenike häälte võimestamine Gruusias (2)
Projekti eesmärgid
Käesoleva jätkuprojekti eesmärk on jätkata Gruusia sisepõgenike ja Gruusias elavate pagulaste võimestamist, et nad saaksid oma kogukondade ees seisvaid väljakutseid lahendada süsteemselt ja kodanikualgatuse korras, parandades samal ajal põgenike esindatust ja kaasamist ning ühiskondlikku teadlikkust sundrändest.
Tegevused ja tulemused
- Gruusias elavate pagulaste ja Gruusia enda sisepõgenike hääled on kuuldavad, nende murekohad on selgelt väljendatud ja süsteemselt lahendatud.
- Ettevalmistavad tegevused. Koostöölepingu sõlmimine kohapealse partneriga (MMRH), tööplaani kokkuleppimine, töökorralduslike kokkulepete sõlmimine, ekspertidega lepingute sõlmimine. Esimese visiidi planeerimine.
- Nõukodade liikmete valimised. Kummaski nõukojas on kuni 20 liiget ning jätkuprojekti raames korraldatakse uued valimised, et tagada nõukodade avatus ja demokraatliku protsessi toimimine. Ka senistel liikmetel on võimalik taaskandideerida ja jätkata nõukojaliikmena. Valimisel on oluline inimese motivatsioon aruteludel osaleda, samuti tuleb esitada soovituskirjad teistelt kogukonnaliikmetelt. Nõukojad valivad enda hulgast esimehe/-naise ja aseesimehed/-naised. Nõukoja liikmelisus on vabatahtlikkuse alusel ja on seeläbi ka jätkusuutlik viis, kuidas kohapealset demokraatiat edendada ja anda haavatavatele kogukondadele hääl.
- Nõukodade kohtumised ja väljasõidud. Nõukojad kohtuvad kord kuus (kumbki nõukoda kokku 9 korda projektiperioodi jooksul), et arutada kogukondadele olulisi teemasid ja teha ettepanekuid kohalikele omavalitsustele, riigiasutustele, organisatsioonidele; samuti võivad nõukojad teha ühiseid väljasõite organisatsioonide, omavalitsuste esindajate, riigiasutuste, saatkondade juurde, et murekohti ja lahendusettepanekuid otse arutada. Nõukojad võivad moodustada ka väiksemaid temaatilisi töögruppe spetsiifilistel teemadel. Nõukodade kohtumisi aitab ellu viia vastava pädevusega ekspert; kõik kohtumised protokollitakse. Kaks nõukoda kohtuvad ka omavahel ja saavad enda käsutusse väiksed eelarved, et kutsuda esinejaid, korraldada kogukonnaüritusi, lahendada väiksemaid kogukondlikke probleeme (nn kohalikud initsiatiivid, vt täpsemalt all) ning katta nõukodade kohtumiste ja väljasõitudega kaasnevad kulud.
- Nõukodade ellukutsutud initsiatiivid / väikeprojektid. Nõukodadele võimaldatakse eelarve (1000 EUR), millega lahendada kogukondadest ja nõukodade kohtumistelt esile kerkinud probleeme, millel oleks olemas praktilised ja vahetud lahendused. Initsiatiivid võivad olla suunatud põgenike kogukondadele endile või ka kohalikele omavalitsustele (näiteks mõne infomaterjali tõlkimine teise keelde, koolituse korraldamine kohalike omavalitsuste esindajatele konkreetsel probleemteemal, elukeskkonna parandamine näiteks raamatukogu või bussiootepaviljoni ehitamise kaudu jne). Initsiatiive viiakse võimalusel ellu koos kohalike omavalitsustega (võimalusel ka nende kaasrahastusel). Initsiatiivide eelarve annab nõukodadele võimaluse teha konkreetseid tegusid ja muudatusi sihtgruppe kaasaval viisil, olles seeläbi eeskujuks ka omavalitsustele ja riigiasutustele.
- Tulemuste hindamine, aruandlus. Projekti lõpus pannakse kokku lõpparuanne, analüüsitakse projekti tulemusi ning teavitatakse koostööpartnereid ja avalikkust projekti tulemustest.
Seotud artiklid