Skip to content
Vaegnägijale

Eesti perekodude ehitamine Zõtomõri linnas

  • SDG8
icon_Rebuilding Ukraine

Ukraina ülesehitus

-
Toimumisaeg 01.01.2023-31.12.2024 Aktiivne
Sihtrühm Ukraina inimesed
Eelarve 1 970 000 EUR
Rahastajad
  • Eesti Välisministeerium
  • ESTDEV

Eesti ehitab Ukrainasse kolm perekodu, kus hakkavad elama suured asenduspered, kes on adopteerinud sõjas orvuks jäänud lapsi. Perekodud saavad valmis detsembris 2024.  Lisaks perekodude ehitamisele pakub ESTDEV koolitust ka perevanematele ning Žõtomõri oblasti sotisaalhoolekande spetsialistidele. Peremajade ehitus on kolmas suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt Ukraina ülesehituse toetamiseks.

Projekti eesmärgid

Eesti ehitab Žõtomõri linna Ukrainas kolm perekodu Ukraina asendusperedele, kelle hoole all on sõjas orvuks jäänud lapsed. Uued peremajad arvestavad pereliikmete erivajadusi, on energiasäästlikud ja energeetiliselt sõltumatud, möbleeritud ja varustatud kõige eluks vajalikuga. 

Tegevused ja tulemused

Juunis 2024 asetasid peremajade nurgakivi välisminister Margus Tsahkna ja ESTDEV-i tegevjuht Klen Jäärats.

Remote video URL

VIDEO: Nurgakivi asetamine majadele Žõtomõri linnas.

Eesti perekodude tüüpprojekti leidmiseks korraldas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) arhitektuurikonkursi koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja kultuuriministeeriumiga. Võistlusele esitatud 17 töö seast valiti võitjaks arhitektuuribüroo DAGOpen kavand HATA. Eesti tüüpprojektiga 212 ruutmeetrises majas on 7 magamistuba ja 4 vannituba, mis vastab ka erivajadusega pereliikmete vajadustele.  Maja juures on ka pommivarjend. Peremajad koondavad Eesti parimat teadmust ja kogemust ruumiloomest, ehituskultuurist ja asendusperede süsteemist. 

Family-type small group home for rebuilding Ukraine. ESTDEV.
Photo: ESTDEV

Kolme perekodu ehitamiseks võitis 1,97 miljoni kroonise riigihanke Ukraina ehitusettevõte LLC “Alexander & I” koos Eesti alltöövõtja, elementmajade tootja KMT Prefab OÜ-ga. Tööd hõlmavad kolme elementmaja projekteerimist, tootmist ja ehitamist ning pommivarjendi loomist. Lisaks rajab peatöövõtja majadele sisseehitatava mööbli, köögi, kommunikatsioonid, haljastuse ja mänguala lastele. 

Projekti toetab ka Ukraina presidendi abikaasa Olena Zelenska Fond, kes on nõustanud kinnistute valikul Žõtomõri oblastis ning abistanud majadesse elama asuvate perede valikul. Eesti ehitatud kodudes hakkavad elama sõjas orvuks jäänud lapsi adopteerinud pered.

Praegu on Ukrainas üle 1300 perekodu, kus igas  peres elab 5-10 orbu vanemliku hooleta last. Sõja tõttu on vähemalt 80 pere kodud hävinud. Kuigi pered on kolinud Ukraina turvalisematesse piirkondadesse, elavad nad ajutistel pindadel kitsastes tingimustes. Olena Zelenska Fondi hinnangul on 40 asenduspere vajadus uue elamispinna järele eriti kriitiline.