Skip to content
Vaegnägijale

Eesti perekodude ehitamine Zõtomõri linnas

  • SDG8
icon_Rebuilding Ukraine

Ukraina ülesehitus

-
Toimumisaeg 01.01.2023-31.12.2024 Aktiivne
Sihtrühm Ukraina inimesed
Eelarve 550 000 EUR
Rahastajad
  • Eesti Välisministeerium

ESTDEV on valinud Žõtomõri linnas sobivad kinnistud uute perekodude rajamiseks. Lisaks on koostöös Olena Zelenska Fondiga välja valitud ja kohtutud peredega, kes aasta lõpus majadesse elama kolivad, sest nende endi kodud on sõjas hävinud. Hanke mahtu kuulub perekodude elementmajade tootmine, transport ja paigaldus ning kommunikatsioonide, vundamentide, pommivarjendi ja väliala rajamine kohapeal. Perekodud valmivad Eesti ja Ukraina koostööprojektina ning ehitustööd peavad olema teostatud hiljemalt 245 päeva jooksul alates lepingu sõlmimisest.

Projekti eesmärgid

Eesti ehitab Ukrainasse neli perekodu, kus hakkavad elama suured asenduspered, kes on adopteerinud sõjas orvuks jäänud lapsi.

Praegu on Ukrainas üle 1300 perekodu, kus igaühes elab 5-10 orbu. Sõja tõttu on vähemalt 80 perekodu hävinud. Kuigi pered on kolinud Ukraina turvalisematesse piirkondadesse, elavad nad kindla elukohata. Olena Zelenska Fondi hinnangul on 40 asenduspere vajadus uue elamispinna järele eriti kriitiline. Perekodud valmivad Eesti ja Ukraina koostööprojektina ning ehitustööd peavad olema teostatud hiljemalt 245 päeva jooksul alates lepingu sõlmimisest.

Tegevused ja tulemused

Neljast majas üks valmib Ukraina tüüprojekti järgi Ukraina esileedi Olena Zelenska Fondi „Room for Childhood“ initsiatiivi raames.

Lisaks ehitab Eesti kolm perekodu Žõtomõri linna vastavalt Eesti  parimale teadmusele ja kogemusele ruumiloomest, asendusperede süsteemist ja ehituskultuurist. Eesti perekodude tüüpprojekti leidmiseks korraldas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) arhitektuurikonkursi koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja kultuuriministeeriumiga. Võistlusele esitatud 17 töö seast valiti võitjaks arhitektuuribüroo DAGOpen kavand HATA. Eskiisprojekt on valmis, hetkel käivad tööd eelprojektiga. Eesti tüüpprojektiga 212 ruutmeetrises majas on 7 magamistuba ja 4 vannituba. Maja juures on ka pommivarjend. Nende majade ehitus algab 2024 esimeses pooles.

Lisaks majade ehitamisele toetab Eesti Ukrainat ka perevanemate koolitamisel ja sotisaalhooleknade süsteemi ülesehitamisel.