Ukrainasse rajatava Eesti lasteaia hoone on valmis

Täna täitus Eesti puithoonete tootjatele antud 170-päevane tähtaeg Ovrutši lasteaia moodulite projekteerimiseks, ehitamiseks ja hoone püstitamiseks Ukrainas. “Rõõm on tõdeda, et moodullasteaed on valminud tähtaegselt ning antud üle Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskusele (ESTDEV) selle sisustamiseks,“ ütles Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja. Lasteaed avab uksed juuni alguses.

„Ovrutši lasteaia ehitamisega oleme suutnud tõestada nii endale kui ka teistele, et offsite lahendusi kasutades on võimalik Ukraina ülesehitusse panustada juba täna, kui riik on veel aktiivselt sõjas,“ märkis Annika Kadaja. „Tegemist on suurepärase näitega Eesti erasektori, riigi ja sihtriigi koostööst.“

Moodulmajatootja Harmet OÜ tegevjuhi Alo Tamme kinnitusel ei olnud projekti suurimaks väljakutseks pelgalt 170-päevane tootmis- ja ehitustähtaeg, aga ka moodulite transport. „Oleme varem saatnud erinevatesse riikidesse tuhandeid mooduleid, aga mitte kunagi aktiivse sõjategevusega riiki, kus olukord võib minutitega muutuda. Kokku oli meil tarvis üle piiri viia 34 veoautot, kolmes kolonnis,“ selgitas Tamm. „Päris ilma takistusteta kõik ei sujunud, kuid tänaseks on moodulid kohal ja lasteaed valmis! Vaatamata kiirele ajagraafikule kulgesid tööd plaanipäraselt.“

Ovrutši lasteaed

Foto: ESTDEV

ESTDEV-i Ukraina ülesehituse projektijuhi Tarmo Needo kinnitusel sündis lasteaia ehitusega ilmselt mitmeid mitteametlikke maailmarekordeid. „Lasteaia detailplaneering valmis kõigest  pooleteise kuuga. Samuti 170 päevaga moodulid projekteerida, ehitada ja tarnida on märkimisväärne saavutus, mille üle Eesti puitehitiste ja tehasemajade tootmise sektor peaks väga uhke olema. Ovrutši lasteaia valmimisega on Eesti näidanud ennast usaldusväärse partnerina Ukraina ülesehitamisel,“ tunnustas Needo.

Lasteaia ehituse peatöövõtja Nordeconi juhatuse liige Priit Luman kommenteeris, et sellel projekti on mitu tähendust.  “Esmalt, olla usaldusväärne partner Eesti riigile ja selles heas koostöövaimus tõesti ka eeskujuks teistele riikidele, et Ukraina üles ehitamise ja aitamisega saab alustada juba täna. Teiseks, tuua Ukraina koostööpartneriteni hea näide euroopalikust ehituskultuurist, mis oma kõrgemate heakorra- ja ohutusnõuetega on kindlasti neile toeks ka jätkuprojektides. Kolmandaks kaasata oma kontserni tütarettevõte Eurocon, kes on vaatamata sõjaolukorrale suutnud lahendada kõik väljakutsed materjalide kättesaadavusest elektrivarustuse tagamiseni. Nad on teinud suurepärast tööd,” ütles Luman.

Lasteaia esimeses etapis valmivad 4 rühmaruumi, üldkasutatavad ruumid, mänguväljak ja pommivarjend, ilma milleta Ukrainas ükski lasteaed tegutseda ei tohi.

Äsjasel visiidil Ukrainasse kinnitas peaminister Kaja Kallas ka Ovrutši lasteaia teise etapi ehitamise, mis tagab lasteaiakohad kokku 160 lapsele. Riigihanked II etapi tööde korraldamiseks kuulutab ESTDEV välja lähinädalatel.

Suurim avaliku- ja erasektori koostöö

Lasteaia ehitus Zõtomõri oblastis on esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus avalik- ja erasektor ühise eesmärgi nimel koos tegutsevad.

  • Ovrutši lasteaia eskiis

    Lasteaia moodulid toodab Harmet OÜ, kes võitis 1,7 miljoni suuruse riigihanke.

  • Nordecon AS koos Ukraina tütarettevõttega Eurocon Ukraine TOV võitis 780 000 eurose riigihanke lasteaia ehituse peatöövõtu teostamiseks.
  • Kumer Saag OÜ võitis 59 510 hanke lasteaia mööbli tootmiseks.
  • Metos AS võitis 33 289 eurose hanke lasteaia suurköögi seadmete pakkumiseks ja paigaldamiseks.

Lisaks, on mitmed ettevõtted oma tooteid ja teenuseid pakkunud tasuta, mis on kiirendanud tööde kulgu. Tiit Silla arhitektuuribüroo SPORT OÜ tegi lasteaia eskiisprojekti ning Primostar OÜ tarnis tasuta hüdroisolatsioonimaterjalid maa-aluse pommivarjendi ehitamiseks. Sportservice OÜ annetas lasteale spordivahendid. Projekti toetavad ka Kitman Thulema AS ja Eesti Puitmajaliit.

Ovrutši lasteaia valmimiseks teeb ESTDEV koostööd ka Islandi välisministeeriumiga, kes panustas 66 000 eurot lasteaia sisustuse ja esitlustehnika ostmiseks.  Flandria valitsus 100 000  Zõtomõri oblasti lasteaia juhtide ja õpetajate koolitamiseks, et tugevdada alghariduse kvaliteeti.

Ovrutši lasteaia esimese etapi elluviimiseks eraldas Eesti välisministeerium 2,7 miljonit eurot. Eesti projekte Ukraina ülesehitamisel korraldab ESTDEV.

Info[email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.

KÕIK UUDISED