Ukraina tollitöötajate laste suvelaager Eestis

Viisteist Ukraina Riikliku Tolliameti töötaja last veetsid kaks nädalat Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) ning Eesti maksu- ja tolliameti (MTA) korraldatud suvelaagris. Laager toimus Raplamaal, Kaitseliidu koolis Alu mõisas.

ESTDEV-i tegevjuhi Kadri Maasiku sõnul pakkus selline laager pelgupaika lastele, kes olid sõja tõttu ilma jäänud oma kodudest. „Ukraina laste suvelaager oli meie ja tolliameti ühisprojekt, et pakkuda tuge lastele, kes sisepõgenikena on sunnitud oma kodudest lahkuma,“ rääkis Kadri Maasik.

Õppepäev Kaitseväe koolis Alu mõisas. Foto: Tolliamet

Suvelaager toimus Kaitseliidu koolis ning seda juhendas kevadel Ukrainast Eestisse sõjavarju tulnud ning siin lasteaiakasvatajana tööle asunud pedagoog Svitlana Shevchenko. „Oli suur rõõm olla nende laste juhendaja ja sõber. Imetlen nende tugevust, avatust ja ühtekuuluvustunnet,“ ütles Svitlana Shevchenko.

Laagri jooksul külastasid lapsed Tartut, Haapsalut, Pärnut ja Tallinna. Lisaks korraldati lastele koostöös Soome tolliametiga ühepäevane laevareis Helsingisse, Linnanmäki lõbustusparki. Lapsed said tutvuda ka tollitöös kasutatava varustuse ning kohtuda tollikoertega.

„Tegime omalt poolt kõik, et lapsed saaksid vähemalt kaheks nädalaks unustada sõjakoledused ja et nende vanemad, kes on rindel või teenistuses oma riigi piiril, kaitstes meie ühise vaenlase vastu ka Eesti vabadust, saaksid olla kindlad, et nende lapsed on õnnelikud ja hoitud,“ ütles MTA tolliosakonna juhataja Eerik Heldna.

Laager sai alguse Ukraina tolliameti humanitaarabiprojektist „Rõõmsad hetked väikestele Ukraina kangelastele“, millega kutsuti Euroopa kolleege üles võõrustama Ukraina tollitöötajate lapsi, et toetada nende vaimset tervist ja emotsionaalset tasakaalu. Üleskutsega liitusid Poola, Läti, Rumeenia ja teiste riikide tolliametid.

ESTDEV ja MTA tänavad laagri toetajaid: Ukraina Kultuurikeskus, Soome Vabariigi Tolliamet, Eesti Reservohvitseride Kogu, Kaitseliit, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoda, Tallink Grupp, Pärnu Rannahotell, Pärnu Cruises, Teaduskeskus AHHAA.

Lisainfo: [email protected]

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi projektides, eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja jätkusuutlikku arengusse.