Ovrutši lasteaia ehitus on alanud

Eesti toetusel loodava lasteaia ehitustööd Ovrutši linnas Ukrainas on alanud. Lasteaia asukoht on maha märgitud, kaevetööd käivad ning peatselt on algamas betoonitööd. „Saab rõõmu tunda, et ehitustööd on alanud ettenähtud ajagraafikus ja tulemused on juba silmaga näha,“ kinnitas Tarmo Needo, Ukraina infrastruktuuride ehitusprojektide juht. Lasteaia esimene etapp, neli rühmaruumi 80 lapsele valmib 2023. aasta suve hakul. Töid korraldab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

Lasteaia ehituse peatöövõtja Nordeconi juhatuse liige Priit Luman kinnitas, et tänu põhjalikule ettevalmistusele on õnnestunud tööd käivitada väga tempokalt ning pommivarjendi süvend on esimese töönädalaga välja kaevatud.  Koheselt minnakse edasi betoneerimistöödega ning kommunikatsioonide rajamisega, samuti on Eestist kohale jõudnud hüdroisolatsiooni materjalid.

„Vaatamata lumisele ja külmale talvele on Nordeconi Ukraina tütarettevõtte Euroconi meekond juba nädala Ovutšis töötanud, mis on kohalikele elanikele positiivseid emotsioone pakkunud, sest lasteaia valmimist oodatakse väga,“ rääkis Luman.

„Sõja tingimustes ehitamine on kahtlemata pingeline. Igapäevaselt tuleb arvestada nii elektrikatkestustega kui väljakutsetega tarnete logistikas, aga kohaliku ettevõttena on Euroconil riskide hindamiseks ja tööde läbiviimiseks vajalikud teadmised ja oskused olemas,“ lisas Luman.

Välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik ütles, et Eesti on üks esimesi riike, kes aitab Ukrainal juba oma riiki üles ehitada, keskendudes hävitatud tsiviilobjektide ja elutähtsa taristu taastamisele.

„On suur rõõm, et lasteaia ehitus on alguse saanud ja loodame, et saame oma initsiatiivi ja kiirusega ülesehitustöödes olla eeskujuks ka teistele riikidele. Sõjas kahjustatu taastamine Ukrainas saab olema pikaajaline ja keeruline protsess, mille puhul viib tulemuseni avaliku ja erasektori tõhus koostöö nii siseriiklikult kui ka rahvusvaheliselt,“ sõnas Ratnik.

Lasteaia ehitus Zõtomõri oblastis on esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus avalik- ja erasektor ühise eesmärgi nimel koos tegutsevad.

Nordecon võitis 780 000 eurose riigihanke, mis hõlmab lasteaia ehituse peatöövõttu. Lasteaia moodulid toodab Harmet OÜ, kes võitis selleks 1,7 miljoni suuruse riigihanke.  Mitmed ettevõtted on oma teenuseid tasuta pakkunud, mis on kiirendanud tööde algust. Tiit Silla arhitektuuribüroo SPORT OÜ tegi lasteaia eskiisprojekti ning Primostar OÜ tarnib tasuta hüdroisolatsioonimaterjalid maa-aluse pommivarjendi ehitamiseks. Projekti toetavad ka Kitman Thule AS, SolarStone OÜ ja Eesti Puitmajaliit.

„Lisaks lasteaia hoone ehitamisele, pakume ka Eesti parimat hariduskogemust, plaanime koolitada haridusjuhte, lasteaia õpetajaid ja psühholooge,“ rääkis Andrea Kivi, ESTDEV-i tegevjuhi kt.

Lasteaia ehitus Ovrutšis on Eesti esimene projekt Ukraina ülesehitamisel, mille korraldamiseks eraldas välisministeerium ESTDEV-le 1,9 miljonit eurot selle aasta lisaeelarvest.

 

Info[email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.