Margus Gering asub juhtima Ukraina arengu- ja ülesehitusprogrammi ESTDEV-is

Eesti Kiievi suursaatkonna senine asejuht Margus Gering alustab tööd Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) Ukraina arengu- ja ülesehitusprogrammi juhina. Geringu vastutada on ESTDEV-i 9,5 miljoni suurune Ukraina programm, millest ligi 5 miljonit on suunatud ülesehitusprojektide elluviimiseks.

Margus Gering

„Ukraina oli esimene riik, kellele Eesti 25 aastat tagasi välisabi osutas. Täna on Ukraina ülesehitamine Eesti arengukoostöö üks suurimaid prioriteete ja väljakutseid, kuhu läheb lõviosa Eesti rahastusest. Mul on väga hea meel, et seda olulist valdkonda hakkab juhtima kogenud diplomaat Margus Gering, kellel on põhjalikud teadmised Ukrainast,“ ütles Andrea Kivi, ESTDEV-i tegevjuhi kohusetäitja.

Sõda Ukrainas puudutab meid kõiki ja Ukraina saatus ei jäta ruumi ükskõiksusele. “Ukrainat tuleb aidata poliitiliselt, sõjaliselt ja majanduslikult. Ukraina toetamine arengukoostöö ja ülesehituse vahendusel saadab olulise sõnumi, et Eesti seisab kindlalt Ukraina kõrval, olles pühendunud partner ja sõber. See süstib lootust sõjas kannatada saanud ukrainlastesse ja annab järeltulevatele põlvedele usku paremasse ja helgemasse tulevikku,” selgitas Margus Gering.

“Olles värskelt Kiievist naasnud, on mul siiralt hea meel, et minu missioon ja pühendumus Ukrainat aidata jätkub uues ja rohkelt väljakutseid pakkuvas ametis. Minu ülesandeks jääb koordineerida arengukoostöö ja ülesehituse initsiatiive Ukraina suunal, leides võimalusi, kuidas võimendada Eesti reformikogemusi ja innovaatilisi lahendusi,” rääkis Gering.

Geringu sõnul on ESTDEV arengukoostöö ja Ukraina ülesehituse valdkonnas võimekaim partner Eestis.

“Vähem kui aastaga andis ESTDEV üle esimese rahvusvahelise ülesehitusprojekti Ukrainas – Ovrutši lasteaia. Jätkame sama ambitsioonikalt arendades koostööd Olena Zelenska Fondiga orbudele perekodude ehitamiseks. Samuti jätkame edukalt käima läinud PPP (public-private-partnership) koostööd erasektori ja vabakonnaga,” jätkas Gering.

ESTDEV-i Ukraina arengu- ja ülesehitusprogramm koosneb viiest valdkonnast: (i) sõjas purustatud infrastruktuuri ülesehitus; (ii) Ukraina eurointegratsiooni toetamine; (iii) digiarengu hoogustamine; (iv) alg- ja kutsehariduse kvaliteedi ja kättesaadavuse parandamine; ning (v) demokraatia tugevdamine.

Ukraina toetuseks eraldas Eesti välisministeerium 2023. aastal 8 miljonit eurot. Hetkel on Ukrainas käimas 27 projekti, millest 11 on ellu viidud ESTDEV-i ja 16 partnerite poolt. Lisaks on ESTDEV kaasanud miljon eurot Euroopa Komisjonilt Ukraina riiklike institutsioonide vahelise koostöö suurendamiseks väärinfoga võitlemisel. Samuti teeb ESTDEV Ukraina toetamisel koostööd majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning kultuuriministeeriumiga. Ülesehitusprojekte on toetanud ka Flandria valitsus ja Islandi välisministeerium.

Suurematest projektidest on lõpusirgel Ovrutši lasteaia ehitus ja Malõni silla taastamine. ESTDEV on alustanud koostööd Ukraina esileedi Olena Zelenska Fondiga perekodude ehitamiseks sõjas orvuks jäänud Ukraina lastele. Järgmisel aastal plaanib Eesti ehitada kaks perekodu Žõtomõri oblastisse, mille tüüpprojekt valmis hiljuti lõppenud arhitektuurikonkursi käigus.

Välisministeeriumi haldusalas tegutsev ESTDEV korraldab ja koordineerib Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi projekte Euroopa idanaabruse riikides ja Aafrika mandril. ESTDEV-i 2023 aasta eelarve on 22 miljonit eurot.

Info[email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.

KÕIK UUDISED