Eesti toetusel valmib neli perekodu sõjas orvuks jäänud Ukraina lastele

Eesti ehitab Ukrainasse neli perekodu, kus hakkavad elama suured asenduspered, kes on adopteerinud sõjas orvuks jäänud lapsi. „Sõjas kannatanud laste toetamine peab olema meie prioriteet, sest need lapsed on maksnud kõrgeimat hinda – kaotanud oma vanemad, kodu ja lapsepõlve,“ ütles välisminister Margus Tsahkna. Eesti perekodud valmivad 2024.aastal. 

Neljast majas üks valmib Ukraina tüüprojekti järgi Ukraina esileedi Olena Zelenska Fondi „Room for Childhood“ initsiatiivi raames. Eesti rahastab maja ehitust Žõtomõri linnas ca 370 000 euroga. Ukraina tüüpprojekti järgi loodava peremaja kogupindala on 285 ruutmeetrit, seal on 6 magamistuba ja 5 vannituba, mis sobivad ka erivajadustega pereliikmetele. Maja hoovis on maa-alune betoonist pommivarjend. Selle maja ehitustegevus algab juba käesoleva aasta lõpus.

Eesti perekodu tüüpprojekti HATA

Lisaks ehitab Eesti kolm perekodu Žõtomõri linna vastavalt Eesti  parimale teadmusele ja kogemusele ruumiloomest, asendusperede süsteemist ja ehituskultuurist.

Eesti perekodude tüüpprojekti leidmiseks korraldas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) arhitektuurikonkursi koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja kultuuriministeeriumiga. Võistlusele esitatud 17 töö seast valiti võitjaks arhitektuuribüroo DAGOpen kavand HATA. Eskiisprojekt on valmis, hetkel käivad tööd eelprojektiga. Eesti tüüpprojektiga 212 ruutmeetrises majas on 7 magamistuba ja 4 vannituba. Maja juures on ka pommivarjend. Ehitushanked kuulutab ESTDEV välja 2023. aasta lõpus. Nende majade ehitus algab 2024 esimeses pooles.

„Koostöös Olena Zelenska Fondiga oleme välja valinud sobilikud kinnistud Žõtomõri oblastis, samuti oleme kohtunud peredega, kes kolivad meie majadesse, sest nende endi kodud on sõjas hävinud. Üks neist peredest elab oma kaheksa adopteeritud lapsega hetkel 3-toalises korteris. Neil pole lihtne aga nad on positiivsed tuleviku suhtes ja äärelikult tänulikud, et Eesti aitab neile ja teistele asendusperedele kodud ehitada,“ rääkis Margus Gering, ESTDEVi Ukraina koostöö ja ülesehituse valdkonna juht.

Lisaks majade ehitamisele toetab Eesti Ukrainat ka perevanemate koolitamisel ja sotisaalhooleknade süsteemi ülesehitamisel.

Praegu on Ukrainas üle 1300 perekodu, kus igaühes elab 5-10 orbu. Sõja tõttu on vähemalt 80 perekodu hävinud. Kuigi pered on kolinud Ukraina turvalisematesse piirkondadesse, elavad nad kindla elukohata. Olena Zelenska Fondi hinnangul on 40 asenduspere vajadus uue elamispinna järele eriti kriitiline.

„Sõjas kannatanud laste toetamine on Eesti ühine eesmärk. Usun, et perekodude ehitus pakub Eesti ettevõtetele olulise võimaluse kaasuda Ukraina ülesehitusse. Samuti on Eesti MTÜ-del ja avaliku sektori organisatsioonidel kogemusi ja oskusi, milleta me Ukrainat üles ei ehita. See on meie ühine pingutus,“ kinnitas Gering.

Perekodud on kolmas Eesti suurprojekt Ukraina ülesehitamisel. Suve hakul valmis Ovrutši linnas Eesti lasteaed, oktoobris taasavati sild Malõni kesklinnas.

VIDEO:  Olena Zelenska Fondi “Room for Childood” projekti raames rahastab Eesti ühe maja ehitamist kokku 370 000 euroga. Autor. Olena Zelenska Fond.

Info[email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.

KÕIK UUDISED