Eesti alustab koostööd Olena Zelenska Fondiga, et ehitada Ukrainasse peremajasid

Eesti ühineb algatusega „Address of Childhood“, mille raames ehitab Olena Zelenska Fond eluasemeid Ukraina sõjas kannatada saanud eestkoste- või hooldusperedele. 

Eesti valitsus eraldab vahendeid kahe peremaja tüüpi kodu ehitamiseks, kus orvuks jäänud lapsed saaksid üles kasvada tavaperedele sarnases elukeskkonnas. Eesti delegatsioon kinnitas kohtumisel Olena Zelenskaga, Ukraina esileedi ja fondi asutajaga, et Eesti toetab Ukraina üleminekut suurtelt lastekodudelt kogukonnapõhistele perelaadsetele alternatiividele.

„Eesti toetab Ukrainat ja osaleb sellistes ühiskondlikult olulistes projektides, et eelkõige lapsi aidata. Uued majad annavad sõjas kannatada saanud asendusperedele võimaluse taas oma kodus elada,“ ütles fondi direktor Nina Horbatšova.

Fond peab praegu läbirääkimisi kohalike omavalitsuste ja sotsiaalteenuste pakkujatega, et otsustada, millises Ukraina piirkonnas ja millistele peredele eluasemete ehitamist alustada.

„Täname oma Eesti sõpru partnerluse ja võimaluse eest aidata kannatada saanud Ukraina lapsi ja kasuperesid,“ kirjutab fond oma pressiteates. Eesti delegatsiooni kuulusid majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo, välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi osakonna peadirektor Kairi Saar-Isop, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse tegevjuhi kohusetäitja Andrea Kivi ning Eesti Suursaatkonna asejuht Kiievis Margus Gering.

Algatusest

Fondi eesmärk on algatusega „Address of Childhood“ tagada kannatada saanud peredele võimalikult kiiresti uus eluase. Esimesed 10 peremaja ehitati koostöös Araabia Ühendemiraatidega ning praegu peetakse majade ehitamiseks läbirääkimisi ka Austraalia, Sloveenia ja Soomega.

Ukrainas on hinnanguliselt 25 000 vanemateta last. Enne sõja puhkemist seadis Ukraina eesmärgiks sulgeda nõukogude tüüpi lastekodud ja riiklikud internaatkoolid ning luua nende asemel peresarnaseid hooldusvorme, näiteks väikeseid peremaju, et tagada iga lapse õigus kasvada üles perekonnas. See on ka üks tingimusi, et Ukraina saaks Euroopa Liiduga ühineda.

Olena Zelenska Fond on andnud endast kõik, et teha tee selle eesmärgini nii lihtsaks ja kättesaadavaks kui võimalik.

Kuidas Eesti saab aidata

Eesti on valmis Ukrainat toetama kaasava sotsiaalhoolekandesüsteemi arendamisel ning looma inspireeriva ja atraktiivse arhitektuuriga funktsionaalse ja kestliku peremaja tüüpprojekti.

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus kuulutas koostöös Kultuuriministeeriumi ja Eesti Arhitektide Liiduga välja arhitektuurikonkursi, et leida peremaja prototüüp, mida saab kergelt kohandada vastavalt asukohale ja keskkonnale kogu Ukrainas. Konkursi eesmärk on leida puidust moodulmaja, mis pakub ruumi kuni kaheksale lapsele ja nende hooldusvanematele ning kus on hea ja mugav elada ka erivajadustega pereliikmetel.

Info[email protected]

ESTDEV on riigi sihtasutus, mis korraldab ja koordineerib Eesti osalemist rahvusvahelise arengukoostöö ja humanitaarabi programmides eesmärgiga suurendada Eesti panust globaalsesse julgeolekusse ja kestlikku arengusse.

KÕIK UUDISED